Biuletyn Informacji Publicznej

Korpus wsparcia seniorów

Korpus wsparcia seniorów

EDYCJA 2023

Korpus wsparcia seniorów plakat

 

Miasto Kutno realizuje Program „Korpus wsparcia Seniorów” na rok 2023 – Moduł II. Program organizowany jest przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Całkowita wartość zadania wynosi 13 000 zł. Środki na realizację działań w ramach Programu będą pochodziły z dotacji celowej z rerwerwy celowej budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych z zakresu pomocy społecznej przyznawanej na podstawie art. 115 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, stanowiącej do 80% kosztów realizacji zadania, oraz ze środków własnych miasta Kutno stanowiących co najmniej 20% kosztów relizacji zadania.

Cel Programu

Zapewnienie usługi wsparcia i bezpiecznego oraz samodzielnego funkcjonowania seniorów w miejscu ich zamieszkania poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

„Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, nieprzewidywalność zmiany stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybszej pomocy, w tym pomocy medycznej w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Adresaci Programu

Adresatami Programu są seniorzy w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Zakres usługi

Zadanie realizowane jest poprzez zakup obsługi systemu dla opasek bezpieczeństwa zakupionych w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” realizowanego w 2022 r.

Uczestnik Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023 – Moduł II nie ponosi odpłatności.

Termin realizacji

Program realizowany będzie w terminie do 31 grudnia 2023 r.

Rekrutacja

Osoby zainteresowane udziałem w Programie „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023 proszone są o zgłaszanie się bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie celem dopełnienia niezbędnych formalności kwalifikujących do uczestnictwa w Programie. O przyjęciu do programu decyduje kolejność zgłoszeń.

Co trzeba zrobić, aby zgłosić się do Programu?

  1. Zapoznać się z Programem „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023 – Moduł II (Program dostępny jest poniżej w załączeniu).
  2. Wypełnić dokumenty: kartę zgłoszenia, podpisać odpowiednią klauzulę informacyjną przystąpienia do Programu (dokumenty dostępne w załączeniu).
  3. Przekazać dokumenty wskazane w pkt. 2 w formie papierowej bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie w dniach: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek, w godz. 8:30-9:30 lub 13:30-14:30.
  4. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny korzystając z ogólnopolskiej infolinii 22 505 11 11 lub zgłaszając się bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie pod jeden z poniższych telefonów:

    24 253-74-80,

    24 254-95-68,

    24 253-78-47,

    24 253-44-46,

    - wew. 125.

 

 

Formularze i wnioski można pobrać tutaj

 

 

EDYCJA 2024

 

Korpus wsparcia seniorów plakat

Miasto Kutno, w imieniu którego działa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie, realizuje Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 – Moduł I i Moduł II. Program koordynowany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Moduł I – usługi opiekuńcze w formie usług sąsiedzkich

Cel

Celem Modułu I Programu jest zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich.

Adresaci

  1. Wsparcie udzielane w postaci usług sąsiedzkich będzie przyznawane w pierwszej kolejności osobom samotnym, które ukończyły 60 lat, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione.
  2. Usługi sąsiedzkie mogą zostać również przyznane osobom w rodzinie, dla których wsparcie w postaci usług sąsiedzkich będzie miało charakter uzupełniający opiekę sprawowaną przez rodzinę, a także wspólnie niezamieszkującego małżonka, wstępnych i zstępnych.

Zakres usług

Usługi sąsiedzkie obejmują:

  1. pomoc i wsparcie w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, w tym czynności dnia codziennego takie jak pomoc przy robieniu zakupów, przyrządzanie posiłków, pranie, porządkowanie domu, przynoszenie opału i palenie w piecu;
  2. podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji;
  3. w miarę potrzeb i możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem, w tym rozmowy i wspólne spędzanie czasu wolnego, informowanie najbliższych lub odpowiednich służb o pilnych potrzebach czy pogorszeniu się stanu zdrowia, załatwianie spraw urzędowych.

Uczestnik Programu – Moduł I za świadczenie na jego rzecz usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich ponosi odpłatność.

Rekrutacja

Osoby zainteresowane udziałem w Programie – Moduł I (usługi sąsiedzkie) proszone są o zgłaszanie się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie – bezpośrednio do pracownika socjalnego odpowiedzialnego za rejon, w którego obrębie zamieszkuje potencjalny uczestnik Programu.

Co trzeba zrobić, aby przystąpić do Programu – Moduł I (usługi sąsiedzkie)?

  1. Zapoznać się z Programem „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 oraz uchwałą nr LXXIX/737/24 Rady Miasta Kutno z dnia 31 stycznia 2024 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, w tym sąsiedzkie i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania oraz w sprawie rozszerzenia katalogu osób, dla których wsparcie w postaci usług sąsiedzkich będzie miało charakter uzupełniający, a także określenia wymiaru i zakresu usług sąsiedzkich oraz sposobu rozliczania wykonywania takich usług(Program i uchwała dostępne są poniżej w załączeniu).
  2. Skontaktować się z pracownikiem socjalnym odpowiedzialnym za rejon, w którego obrębie zamieszkuje osoba zainteresowana udziałem w Programie.

Rejony pracowników socjalnych:

https://www.mops.kutno.pl/index.php?go=news&id=155

W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny, bezpośrednio z MOPS w Kutnie, dzwoniąc pod jeden z poniższych numerów telefonów:

24 253-43-09,
24 254-95-68,
24 253-44-46.

Materiały można pobrać w sekcji FORMULARZE DO POBRANIA.