Ciepłe mieszkanie - Nabór dla wspólnot

belka z grafiką

Ogłoszenie o naborze

Prezydent Miasta Kutno ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć obejmujących wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach/lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w ramach Programu „Ciepłe Mieszkanie”, realizowanego na terenie Miasta Kutno, skierowany do wspólnot mieszkaniowych.

Nabór dotyczy WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH składających się od 3 do 7 lokali mieszkalnych

PRZEDSIĘWZIĘCIEM OBJĘTYM DOFINANSOWANIEM jest:
1. demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe służących na potrzeby 100% powierzchni ogrzewanej w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu. W przypadku realizacji przedsięwzięcia określonego w zdaniu pierwszym dopuszcza się też wykonanie (więcej niż jednego elementu z zakresu):
a) demontażu oraz zakupu i montażu nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu (w tym kolektorów słonecznych i pompy ciepła do samej cwu ),
b) zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
c) zakupu i montażu ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego, (zawiera również demontaż),
d) dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 350 000 zł.

2. Przedsięwzięcie określone w pkt. 1 oraz zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej (przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego).
Maksymalna kwota dotacji wynosi 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż:
• 360 000,00 zł ,
• 375 000,00 (wyłącznie w przypadku zakupu pompy ciepła zgodnej z Załącznikiem 1a do Programu Ciepłe Mieszkanie)

3. Przedsięwzięcie nieobejmujące wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe na nowe źródła ciepła, a dotyczące:
a) zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
b) zakupu i montażu ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż),
c) dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy,
d) zakupu i montażu oraz odbioru i uruchomienia mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego.
Maksymalna kwota dotacji wynosi 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 150 000 zł

Wnioski przyjmowane będą od dnia ogłoszenia o naborze do dnia 30.06.2025 r. lub do wyczerpania środków finansowych otrzymanych na realizację zadania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W ramach Programu dofinansowaniu podlegać będą przedsięwzięcia rozpoczęte nie wcześniej niż data podpisania przez Beneficjenta umowy o dofinansowanie z Miastem Kutno.

Wnioski wraz z niezbędnymi załącznikami należy składać w formie papierowej w Kancelarii Urzędu Miasta Kutno, korzystając ze wzoru wniosku dostępnego na stronie internetowej Urzędu Miasta Kutno, stanowiącego załącznik do Regulaminu udzielania dotacji celowych w ramach programu "Ciepłe Mieszkanie", realizowanego na terenie Gminy Miasto Kutno.

W celu uzyskania dodatkowych informacji pytania należy kierować do Wydziału Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Kutno, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 – 15.00, pokój 315 i 316 lub dzwonić na numer telefonu: 24 253 11 61, 24 253 11 62.

Informacje dodatkowe:
 • w przypadku, gdy w budynku mieszkalnym, w którym realizowane jest przedsięwzięcie, prowadzona jest działalność gospodarcza rozumiana zgodnie z unijnym prawem konkurencji, wysokość dotacji jest pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku, gdy działalność gospodarcza jest prowadzona na powierzchni całkowitej przekraczającej 30% budynku mieszkalnego, przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do dofinansowania.
 • data wystawienia pierwszej faktury nie może nastąpić wcześniej niż data zawarcia umowy o dofinansowanie przez Beneficjenta z Miastem Kutno,
 • zakończenie realizacji przedsięwzięcie musi nastąpić do 31.12.2025 r .
 • warunkiem otrzymania wsparcia będzie zobowiązanie beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji inwestycji w budynku nie będą zainstalowane żadne źródła ciepła o klasie niższej niż 5 wg normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.
 • szczegółowe warunki udzielania dofinansowania zawarte są w Regulaminie udzielania dotacji celowych w ramach programu "Ciepłe Mieszkanie", realizowanego na terenie Gminy Miasto Kutno.

Niezbędne dokumenty dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kutno, w zakładce: Ochrona środowiska/Ciepłe Mieszkanie – wspólnoty mieszkaniowe.

Informacje dotyczące Programu Priorytetowego Ciepłe Mieszkanie: https://czystepowietrze.gov.pl/inne-programy/cieple-mieszkanie