Oblodzenie

Ostrzeżenie meteorologiczne

Oblodzenie
29.11.2021 07:53 - 29.11.2021 09:00

Oblodzenie/1

więcej informacji o Ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo nr 120
Biuletyn Informacji Publicznej

Historia miasta

Historia miasta

Zdjęcie przykładowego stanowiska archeologicznego

Położenie

Kutno (33,6 km kw. powierzchni, 45 475 stałych mieszkańców) leży na pograniczu krain geograficznych i historycznych (Mazowsza, Kujaw, Ziemi Łęczyckiej i Wielkopolski ). Przez miasto przepływa uchodząca do rzeki Bzury Ochnia. Kutno jest stolicą powiatu kutnowskiego, obejmującego 11 gmin.

Kutno, usytuowane w centrum Polski (21 kilometrów od jej geometrycznego środka), leży na w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych o znaczeniu międzynarodowym: Autostrada A1, DK Nr 92 (dawna E30 Moskwa-Berlin), DK Nr 1 (E75 Gdańsk-Wiedeń).

 

Atrakcje

Kutno szczyci się atrakcyjną Starówką z odnowionymi: ulicą Królewską i Placem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie mieszkańcy miasta chętnie spacerują i wypoczywają. Można tu obejrzeć interesujące zabytki. Wśród nich urodą wyróżnia się klasycystyczny, odrestaurowany ratusz, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego, w którym można obejrzeć pamiątki i dokumenty obrazujące dzieje miasta. Inne warte obejrzenia zabytki to także dawny Teatr Miejski (obecnie Centrum Teatru, Muzyki i Tańca), gdzie przed laty spotkał się z mieszkańcami miasta noblista Henryk Sienkiewicz; Zespół Pałacowy z lat 1775-91, w którym gościli cesarz Napoleon Bonaparte, król pruski Fryderyk August i przebywający z misją wojskową Charles de Gaulle (1920). Są tu także: klasycystyczna kaplica - mauzoleum dawnych właścicieli Kutna Walentyny i Feliksa Mniewskich, neogotycki kościół wzniesiony w latach 1882-85 , Pałac Saski, który został ufundowany przez króla Augusta III. Uważny obserwator na pewno dostrzeże urokliwe zakątki i budowle miasta.

Kutno to Europejskie (pierwsze poza USA) Centrum Małej Ligi Baseballowej dla 55 krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Daje możliwość promowania sportu i zachęcania dzieci i młodzieży do jego uprawiania. Dwukrotnie odbyły się tu mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie sportu. Na terenie miasta można także uprawiać inne dyscypliny sportu, m. in. piłkę nożną, piłkę koszykową czy lekką atletykę. Od 2012 r. w pobliżu Centrum małej Ligi Baseballowej działa nowoczesny Aquapark Kutno.

 

Miasto otwarte na kontakty zagraniczne

Kutno rozwija kontakty z zagranicą, o czym świadczy współpraca z miastem Bat-Yam w Izraelu i saksońskim miastem Grimma. W ramach Związku Gmin Regionu Kutnowskiego współpracuje z północnoangielskim Hrabstwem Northumberland. Współpraca dotyczy wymiany kulturalnej, sportowej oraz młodzieży. Kontakty zagraniczne dają miastu możliwość wzbogacania i wymiany doświadczeń.