Tereny inwestycyjne
W 1998 r., decyzją władz miasta w przemysłowej dzielnicy Sklęczki utworzono Kutnowski Park Agro-Przemysłowy (KPAP). W momencie powstania zajmował on obszar około 370 ha. Obecnie całość obszaru przemysłowego nazywana jest Kutnowską Strefą Ekonomiczną i zawiera w sobie zarówno tereny KPAP oraz tereny objęte statusem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Podstrefa Kutno). Na terenie Kutnowskiej Strefy Ekonomicznej funkcjonuje ponad 60 firm z kapitałem polskim i zagranicznym, które zatrudniają ok. 9000 osób.
Atutami Kutnowskiej Strefy Ekonomicznej są:
- doskonałe położenie w samym centrum Polski,
- magistrala kolejowa E20 Berlin-Moskwa z siecią bocznic,
- intermodalny terminal kolejowy,
- węzeł Kutno Wschód Autostrady A1 w odległości ok. 1,6 km,
- węzeł Kutno Północ Autostrady A1 w odległości ok. 10 km,
- droga krajowa Nr 92 (dawna E30 Berlin - Moskwa),
- bliskość drogi krajowej Nr 1 (E75 Gdańsk - Wiedeń) – 19 km,
- Grupowa Oczyszczalnia Ścieków,
- gazowa stacja redukcyjno-pomiarowa o zdolności Q = 25 000 m3/h,
- gazociąg wysokiego ciśnienia wraz z siecią rozdzielczą,
- ujęcia wody,
- trzech niezależnych operatorów energetycznych w zakresie dystrybucji oraz dwóch w zakresie sprzedaży energii,
- dwóch niezależnych operatorów telekomunikacyjnych.
Oferta w zakresie terenów inwestycyjnych w Kutnie jest bardzo zróżnicowana i dotyczy przede wszystkim terenów typu greenfield. Zawiera grunty będące własnością Miasta jak i grunty prywatne; grunty w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jak i poza nią. Oferowane tereny objęte są Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego. Cały obszar strefy przemysłowej ujęty jest w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego jako teren obiektów produkcyjnych, składów, magazynów, centrów logistycznych i obsługi transportu. Na całym obszarze strefy maksymalny wskaźnik intensywności zabudowy wynosi min. 90%, a maksymalna wysokość budynków w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dedykowanym inwestycjom logistycznym dochodzi nawet do 30 m.
Niewiele miast w Polsce dysponuje tak ciekawą ofertą inwestycyjną, jaką ma do zaprezentowania Kutno. Nasze miasto, tworząc właściwe warunki (infrastruktura, otoczenie biznesowe, ulgi), zaprasza inwestorów krajowych i zagranicznych do lokalizowania swoich przedsięwzięć w Kutnie. Otwarci jesteśmy na wszelkie oferty, szczególnie te, które gwarantują tworzenie nowych miejsc pracy, wdrażanie nowych technologii i metod zarządzania oraz ochronę środowiska. Ponadto dobrze rozwinięte rolnictwo, warzywnictwo i ogrodnictwo stanowią doskonałą bazę surowcową dla przemysłu rolno-spożywczego.
Miło nam poinformować, że Kutno zostało dwukrotnie wyróżnione w rankingu Polish Cities of the Future. W 2015 r. zostaliśmy wyróżnieni w kategorii małych miast przyjaznych biznesowi, a w 2019 r. nasze miasto znalazło się na 9.miejscu w kraju, w kategorii efektywność kosztowa. Autorami rankingu są dziennikarze fDi Magazine, dwumiesięcznika należącego do grupy Financial Times.
Ponadto, w listopadzie 2016 r. Miasto Kutno zostało uhonorowane tytułem „Wzorowa Gmina”. Działania samorządu miejskiego zostały docenione w kategorii Gospodarka. Tytuł ten przyznany został m. in. za rozwój infrastruktury technicznej i tworzenie korzystnych warunków dla inwestorów oraz współpracę z przedsiębiorcami funkcjonującymi na terenie miasta.