Mgła

Ostrzeżenie meteorologiczne

19.01.2025 18:00 - 20.01.2025 11:00

Uwaga - gęsta mgła !!!

więcej informacji o Ostrzeżenie meteorologiczne nr 13 - gęsta mgła/1
Biuletyn Informacji Publicznej

Imprezy cykliczne

Imprezy cykliczne

Zdjęcie z Jarmarku Różanego

FESTIWAL NA FAKTACH
Festiwal reportażu literackiego, fotograficznego i filmowego, na którym gościliśmy m.in. Mariusza Szczygła, Michała Nogasia, Wojciecha Jagielskiego i Aleksandra Dobę. Pomysłodawczynią i koordynatorką wydarzenia jest Ola Kołodziejek.

FESTIWAL ZŁOTY ŚRODEK POEZJI
Ten ogólnopolski festiwal cieszy się wielkim uznaniem w środowisku literackim. W ramach Złotego Środka odbywają się dwa bardzo prestiżowe konkursy – na poetycki debiut oraz turniej jednego wiersza. Festiwal to spotkania autorskie, rozmowy i koncerty, a także Ściana Poetów, którą można podziwiać w parku Traugutta. Pomysłodawcą Festiwalu był Artur Fryz, obecnie zaś koordynuje go Ola Kołodziejek.

PRZEGLĄD TEATRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH ŁAPA
Wydarzenie to jest prawdziwym świętem teatru. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1995 roku i od tamtej pory na scenie KDK wystąpiły setki dzieci i młodzieży z kutnowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Pomysłodawczynią ŁAPY jest Jadwiga Rzetelska, a koordynatorką Dominika Staniszewska.

MAJÓWKA ZE STANISŁAWEM BAREJĄ
Cykliczna impreza odbywająca się 1 maja z dystansem i humorem punktuje absurdy życia w PRL-u. Jednocześnie też z sentymentem traktuje niezapomniane komedie i seriale Stanisława Barei i polską rzeczywistość słusznie minionej epoki. Pomysłodawcą Majówki ze Stanisławem Bareją był Przemysław Adamiak, a od samego początku koordynuje ją Krzysztof Ryzlak.

KUTNOWSKA MAJÓWKA
To kilkudniowe wydarzenie będące połączeniem plenerowych koncertów największych gwiazd, Majowego Jarmarku i Festiwalu Foodtrucków. Jest to jedna z większych imprez w Kutnie.

PIKNIK WŚRÓD RÓŻ
Impreza rodzinna z różami na pierwszym planie. W skład wydarzenia wchodzą Plenerowe Targi Różane, Kiermasz Różanych Różności. Całość ma charakter rodzinny, odbywają się warsztaty i koncerty – wszystko wśród róż i gościnnej zieleni parku Traugutta. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Weronika Lenarczyk.

ŚWIAT MUZYKI MUZYKA ŚWIATA
Festiwal ma na celu zaprezentować muzykę różnych kultur i przybliżyć mniej znane gatunki, niszowych wykonawców i zaznajomić kutnowską publiczność z muzyką etniczną, ludową i wychodzącą poza schematy. Organizowany od 2014 roku.

EKSPLOZJA KOLORÓW
Kutno dołączyło do grona miast, w których odbywa się Eksplozja Kolorów.  Wydarzenie cieszy się olbrzymią popularnością wśród dzieci i młodzieży, towarzyszą mu koncerty lub DJ.

FESTIWAL OGNIA FIREPROOF
Najbardziej gorące wydarzenie w Kutnie – do miasta przyjeżdżają wtedy artyści z całej Polski i prezentują najciekawsze spektakle i pokazy ogniowe. Całość urozmaicają koncerty rockowe i spektakle teatrów ulicznych. Fireproof jest imprezą współorganizowaną ze Stowarzyszeniem Kutnowska Kuźnia Kultury. Koordynatorkami są Joanna Gała oraz Dominika Staniszewska. 

LETNIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE 
Organizowane od 1993 roku warsztaty dla młodzieży zwieńczone pokazem cieszą się olbrzymią popularnością wśród uczestników i mieszkańców miasta. Od kilku lat instruktorami prowadzącymi zajęcia są Magdalena Ptaszyńska, Izabela Borkowska i Darek Sikorski. Całość koordynuje Krzysztof Ryzlak, a pomysłodawcą wydarzenia jest Paweł Mikołajczyk. 

ŚWIĘTO RÓŻY
Największe wydarzenie w Kutnie, które jest najważniejszym elementem naszej różanej tradycji. Od 1975 roku najważniejszym jego elementem jest Wystawa Róż. Na całość imprezy składają się koncerty plenerowe na dwóch scenach, Jarmark Różany, Plenerowe Targi Różane, Przystanek Dziecko, Lunapark i wiele innych wydarzeń towarzyszących.

KUTNOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
Wydarzenie ma na celu prezentację spektakli kutnowskich teatrów amatorskich współpracujących z Kutnowskim Domem Kultury. W ramach imprezy zapraszane są także teatry zewnętrzne profesjonalne oraz zaprzyjaźnione z miastem grupy teatralne nieinstytucjonalne. Pomysłodawczynią i koordynatorką wydarzenia jest Dominika Staniszewska. 

STACJA KUTNO
Najstarszy polski festiwal poświęcony twórczości Jeremiego Przybory. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród odbiorców oraz uznaniem w środowisku artystycznym. W skład wydarzenia wchodzą koncerty, warsztaty, spotkania, rozmowy i konkursy – na interpretację piosenek i na ilustrację do tekstu Jeremiego Przybory. Pomysłodawcą i koordynatorem Stacji Kutno jest Krzysztof Ryzlak.

WIGILIA MIEJSKA
W ramach wydarzenia miasto zmienia się w prawdziwie bajkową krainę. Na Placu Piłsudskiego pojawiają się niezwykłe świąteczne instalacje, szopka, renifery i oczywiście Mikołaj. Wszystkiemu towarzyszą koncerty, parada Mikołajów i Jarmark Bożonarodzeniowy.

KINEMATOGRAF DLA MALUCHA
W ramach cyklu prezentowane są najciekawsze bajki pełne wartości i pozbawione przemocy. Wydarzeniu często towarzyszą dodatkowe atrakcje np. warsztaty plastyczne. Pomysłodawczynią cyklu jest Bożena Sapiejka.

PORANEK TEATRALNY DLA DZIECI
Pomysłodawcą cyklu jest Krzysztof Ryzlak. Wydarzenie ma na celu zaprezentowanie najciekawszych spektakli dla dzieci i zaproponowanie ciekawego spędzenia wolnego czasu dla całych rodzin.

PORANEK MUZYCZNY DLA DZIECI
W ramach cyklu odbywają się interaktywne umuzykalniające warsztaty dla najmłodszych i ich rodziców.

Zdjęcie z wydarzenia Noc w Muzeum

NOC W MUZEUM
To wydarzenia, które nawiązuje swoją formułą do europejskich Nocy Muzeów. Muzeum Regionalne w Kutnie przygotowuje szereg atrakcji dla zwiedzających. Każda odsłona tej imprezy skupiona jest wokół innego tematu. Zawsze jest to jednak tematyka regionalna, a zgromadzona publiczność ma szansę oglądać pokazy, brać udział w różnorodnych konkursach, warsztatach czy zwiedzać niedostępne zakamarki muzeum. Już niedługo, po otwarciu nowego kompleksu muzealnego "Pałac Saski w Kutnie", kutnowska "Noc w Muzeum" zyska przestrzeń do organizowania spektakularnych wydarzeń, licznych symulakrów, dram czy larpów
z zupełnie nowymi scenariuszami.

FESTIWAL NA LUDOWO W MIEŚCIE RÓŻ  
Impreza z ponad 10-letnią tradycją. Podzielona jest na trzy części: artystyczną, warsztatową oraz wydarzenia towarzyszące. Przestrzeń przypomina folklorystyczne miasteczko. Artyści  zdradzają arkana swojego rzemiosła; rzeźby, garncarstwa, plecionkarstwa itp. Na plenerowej scenie rozbrzmiewa ludowa muzyka, a w jej rytm tańczą zespoły pieśni i tańca, w tym najbardziej oczekiwany - Ziemi Kutnowskiej, będący jednocześnie współorganizatorem festynu. Przeprowadzane są konkursy na najlepsze, regionalne potrawy. Publiczność bierze udział we wspólnych tańcach, warsztatach, pokazach, a kulminacją  jest występ gwiazdy wieczoru. 

FESTYN SASKI
Program imprezy nawiązuje do najważniejszego, materialnego dziedzictwa Kutna - Pałacu Saskiego. W XVIII wieku było to miejsce odpoczynku Augusta III na trasie Warszawa – Drezno, współcześnie -  perełka architektury "ukryta  w miejskim pejzażu".   Barokowa ornamentyka, słynąca z przepychu i bogactwa, zapewnia prawdziwą podróż w czasie. Festyn Saski na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz kutnowskich imprez. Plener  zamienia się w miejsce historycznych inscenizacji, a ulicą Królewską przechodzi barwny korowód, na czele którego dumnie kroczy królewska para. Z roku na rok festyn przyciąga coraz więcej rekonstruktorów z Polski i zza granicy, a impreza zyskuje międzynarodowy charakter. Gościcie Państwo  na dworze monarchy, w oprawie  dawnych tańców, koncertów, przedstawień teatralnych, które z wielkim zaangażowaniem przygotowuje Kutnowska Grupa Tańca Dawnego "La Danse". Zapewniamy degustację staropolskich potraw (przydządzanych przez mistrzów kuchni) i zachęcamy do wzięcia udziału w sportowych rozrywkach: szachach, bulach, kręglach czy krokiecie. Rozgrywamy larpa (grę historyczną) oraz turniej strzelecki o nagrodę  Kanclerza Andrzeja Hieronima Zamoyskiego, a trofea są zawsze iście królewskie.

SPOTKANIA Z HISTORIĄ
Idea "Spotkań z Historią" narodziła się w 2012 roku. To wtedy pracownicy Muzeum Regionalnego w Kutnie zainicjowali szereg wydarzeń, mających na celu propagowanie edukacji regionalnej i lokalnego dziedzictwa. Kutno – mała ojczyzna – było świadkiem wielu ważnych wydarzeń historyczych. Nie omijały tego miasta ważkie rocznice czy wizyty  znanych postaci. Narracja "Spotkań" budowana jest zawsze w odniesieniu do przewodniego tematu, który łączy się z historią miasta. Szerszy, społeczno – polityczny kontekst, pozwala stworzyć ciekawy scenariusz tej kilkudniowej imprezy. W progamie znajdują się: wykłady znamienitych przedstawicieli ośrodków naukowych, gry miejskie, questy, warsztaty , Wielki Test z Historii, larpy, warsztaty, debaty oksfordzkie. "Spotkania z Historią" kończą uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. 

FESTIWAL SZALOMA ASZA
Festiwal Szaloma Asza jest imprezą łączącą przeszłość z teraźniejszością Kutna, niegdyś polsko-żydowskiego miasteczka, w którym Żydzi stanowili w XIX w. ponad 70% mieszkańców.
Co dwa lata, mieszkańcy Kutna mają okazję zapoznać się nie tylko z twórczością kutnowskiego pisarza, ale i z kulturą żydowską szeroko rozumianą. 
W trakcie festiwalu nigdy nie brakuje literatury, dyskusji i warsztatów, a także przedstawień teatralnych, koncertów i szerokiej oferty kulturalnej dla wszystkich.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI IM. SZALOMA ASZA
Konkurs organizowany jest od 1993 roku, co dwa lata. Unikalne znaczenie konkursu polega na przywracaniu pamięci o polsko-żydowskiej przeszłości Kutna, a nade wszystko o Szalomie Aszu, urodzonym w Kutnie w 1880 roku wybitnym prozaiku i dramaturgu żydowskim tworzącym w jidysz, dwukrotnym kandydacie do Nagrody Nobla. Mimo światowej sławy, która zapewniła mu stałe miejsce w literaturze  lat 20. i 30.  XX w., po wojnie popadł w niemal całkowite zapomnienie. Konkurs wpisuje się w proces przywracania spuściźnie Asza utraconej pozycji w historii literatury. Celem konkursu jest propagowanie kultury literackiej i polskiej twórczości prozatorskiej; nawiązanie do polsko-żydowskiej przeszłości Kutna; przywracanie pamięci o Szalomie Aszu, światowej sławy pisarzu żydowskim, urodzonym w Kutnie w 1880 roku.

KUTNOWSKIE DNI FANTASTYKI
Impreza przygotowana z myślą o wszystkich pasjonatach gatunku fantasy i science fiction.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie co roku przygotowuje szereg atrakcyjnych wydarzeń skierowanych do odbiorcy w każdym wieku.
Do tej pory były to m.in.: spotkania autorskie, koncerty, parady i konkursy cosplay, tworzenie muralu na żywo, turnieje gier komputerowych i planszowych, mobilne gry miejskie oraz pokoje zagadek, wykłady i warsztaty komiksowe."