Biuletyn Informacji Publicznej

Bezpłatna kolonoskopia dla mieszkańców powiatu kutnowskiego

Plakat dotyczący bezpłatnej kolonoskopii

Mieszkańcy powiatu kutnowskiego będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Chodzi o badania pod kątem raka jelita grubego czyli kolonoskopię. Specjalny program profilaktyczny realizuje sieć przychodni SALVE.

Wydarzenia ostatniego roku pokazały, jak ważne jest, szczególnie dzisiaj - w dobie pandemii dbanie o zdrowie swoje i najbliższych. Niestety wiele osób odkłada badania profilaktyczne „na później” lub w ogóle rezygnuje z ich wykonania.

Mamy nadzieję, że inaczej będzie podczas bezpłatnych badań profilaktycznych realizowanych w Łodzi w Przychodniach SALVE w ramach projektu UE pt. „Programu badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrycia nowotworu jelita grubego”.

Celem programu jest zwiększenie uczestnictwa mieszkańców regionu łódzkiego w badaniach profilaktycznych w zakresie wczesnego wykrywania raka jelita grubego, w szczególności osób zamieszkujących, pracujących lub uczących się na obszarach województwa nieobjętych lub w bardzo niskim stopniu objętych profilaktyką w ramach Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego. Takie obszary noszą nazwę tzw. „ Białych plam”.

Zapisy na badanie tel.: 533-905-604
Od pn do pt w godz: 7:00 - 15:00
Badania wykonywane są do 30.09.2022 r.

 
Korzyści dla uczestników to:

- bezpłatnie wydany preparat oczyszczający jelito,
- bezpłatne badanie kolonoskopowe,
- bezpłatna możliwość podania sedacji ( znieczulenia ),
- refundowane są również koszty dojazdu – szczegóły pod nr. tel. 533-905-604

BEZPŁATNE BADANIE KOLONOSKOPOWE w ramach programu przeznaczone jest dla osób:
 
- które uczą się/pracują lub zamieszkują powiaty: kutnowski, opoczyński, radomszczański,
- w wieku 50 – 65l., osoby niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- w wieku 40–49l., osoby, które mają krewnego pierwszego stopnia ( mama, tata, brat, siostra), u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- w wieku 25–49l. osoby z rodziny z zespołem Lyncha (potwierdzenie rozpoznania z poradni genetycznej na podst. spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego),
- w wieku 25-49l. osoby z rodziny z zespołem FAP (potwierdzenie rozpoznania z poradni genetycznej - tylko pierwsze badanie w tej grupie osób).
 
Z programu badań nie mogą skorzystać osoby:

- z objawami klinicznymi sugerującymi istnienie raka jelita grubego,
- które wykonały kolonoskopię w ostatnich 10 latach (poza pacjentami z zespołem Lyncha).

Plakat dotyczący bezpłatnej kolonoskopii