Kamienie pamięci w Kutnie. Uczniowie przypomnieli o pochowanych mieszkańcach miasta

Kamienie pamięci

Na kutnowskim cmentarzu żydowskim miał miejsce finał akcji „Kamienie pamięci”. Uczniowie kutnowskich szkół wypisali na kamieniach imiona i nazwiska osób pochowanych na wspomnianym cmentarzu.

Kutnianie pochodzenia żydowskiego pochowani na cmentarzu przy ul. Tarnowskiego jeszcze do niedawna byli bezimienni. Dzięki działaniom Bożeny Gajewskiej koordynatorki akcji „Na krawędzi pamięci… rzecz o kutnowskich Żydach” oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej udało się przywrócić pamięć pochowanych poprzez ustalenie ich tożsamości.

- Dziś nie są to już bezimienne ofiary. Przez wiele miesięcy współpracowałam z Yosefem Kutnerem prowadząc kwerendy, aby to ustalić. Dziś znamy każdego pochowanego z imienia i nazwiska. Wiemy kiedy się urodzili, czyimi byli dziećmi, znamy ich współmałżonków. Wiemy też kiedy i na co zmarli – wyjaśnia Bożena Gajewska.

W uroczystościach wziął udział Paweł Markiewicz – przewodniczący Rady Miasta Kutno, a także Dawid Gurfinkiel przedstawiciel Gminy Żydowskiej w Łodzi. Kamienie pamięci złożyli przedstawiciele 15 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Kutna.