Biuletyn Informacji Publicznej

“Namiot muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie” Poranek teatralny dla Dzieci

Data wydarzenia
-
Miejsce
Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie
Wstęp
Bilety w cenie 10 i 15 zł w kasie KDK lub ONLINE
Kontakt z organizatorami
sekretariat [at] kdk.net.pl
Organizator
Kutnowski Dom Kultury

“Namiot muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie” Poranek teatralny dla Dzieci

14 maja
 2023 (niedziela)

Godz. 11:00

Centrum Teatru Muzyki i Tańca

Bilety w cenie 10 i 15 zł w kasie KDK lub ONLINE!

W perskim państwie, w perskim mieście, tam, gdzie wszystko było perskie…Kutnowski Dom Kultury i Teatra Mozaika z Poznania zapraszają w podróż w świat bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu. Poznamy ciekawych bohaterów, którzy poprowadzą nas przez kulturę tych odległych zakątków. Opowieściom towarzyszyć będą muzycy, dzięki którym dzieci poznają tak mało znane w Polsce instrumenty jak między innymi santur czy daf. W niedzielę w Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbędzie się rodzinna uczta dalekich brzmień i wędrówek wyobraźni.

Czas trwania: 50 minut

Wiek odbiorców: 3+

Liczba artystów: 3

Forma: teatr opowieści z muzyką na żywo

 

Edukacyjne spotkania z kulturą i sztuką to również poznawanie świata opowieści. Podczas najbliższego Poranka Teatralnego dzieci będą miały styczność z pięknymi historiami opowiadanymi w barwny sposób – a to przecież świetna droga rozwoju wyobraźni, budowania skupienia oraz utrwalania uniwersalnych wartości. Aktorzy sięgneli do baśni, bajek i opowieści bliskowschodnich, które wyjaśniają specyfikę tej dalekiej kultury, jak również zapraszają do dalekich podróży.

W ten oto sposób powstał namiot opowieści – konstrukcja scenograficzna przypominająca prawdziwy namiot. Dzieci nie kryją zachwytu, kiedy otwierają się jego kolejne części przy brzmieniu egzotycznych instrumentów. Nic tylko usiąść wygodnie i zanurzyć się w świat ciekawych bohaterów, tajemniczych szachów, kolorowych papug, soczystych owoców i perskich dywanów…

Opowieści osnute są muzyką graną na wyjątkowych, rzadko spotykanych w Polsce instrumentach. Towarzyszy im santur – perski instrument o niemalże stu strunach, pradziad fortepianu, o delikatnym brzmieniu i skalach nietypowych dla ucha Europejczyka. Drugim muzycznym gościem jest saz – szarpany instrument strunowy, pradziad gitary, popularny na terenie Iranu, Azerbejdżanu, Armenii, Turcji, Kurdystanu i krajów bałkańskich. Dopełnieniem tego niecodziennego brzmienia jest daf – bęben obręczowy charakterystyczny dla tamtejszych stron.

Instrumenty instrumentami, ale gościem specjalnym spotkania będzie… papuga! Swoimi pomysłami sprawia jedno wielkie kolorowe zamieszanie, ale dzieci oczywiście nie chcą odstąpić jej na krok. Nawet wtedy, kiedy namiot opowieści już się zamyka, usilnie szukają jej żółtego dzioba, żeby jeszcze przez chwilę pożartowała z nimi swym skrzeczącym głosem…

Koncepcja i realizacja: zespół Teatru Mozaika

Scenariusz: Dariusz Brodowski, Karolina Ociepka, Łukasz Słotwiński

Opracowanie muzyczne: Dariusz Brodowski i Łukasz Słotwiński

Narracja, daf: Karolina Ociepka

Narracja, saz: Dariusz Brodowski

Santur: Łukasz Słotwiński / Boguś Ustinau

Scenografia: Anna Kaźmierak Miło to widzieć oraz Dobrawa Deczkowska i Berenika Pyza

Kostiumy: Dobrawa Deczkowska i Berenika Pyza

Fotografie i zwiastun filmowy: Marianna Łakomy Mikromomenty
grafika