Oblodzenie

Ostrzeżenie meteorologiczne

10.01.2025 18:00 - 11.01.2025 09:00

Uwaga ! Dziś wieczorem oraz w nocy i jutro nad ranem będzie ślisko.

więcej informacji o Ostrzeżenie meteorologiczne nr 8 - Oblodzenie/1
Biuletyn Informacji Publicznej

Dzień Pamięci o Kutnowskich Żydach - kutnianie złożyli kwiaty

Dzień Pamięci o Kutnowskich Żydach

Mieszkańcy miasta upamiętnili w czwartek (20.04) kutnowskich Żydów. Przy tablicy pamiątkowej wiszącej na murach dawnej cukrowni "Konstancja" złożono kwiaty, których dominującym kolorem był żółty.

Żółty żonkil jest symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, a tegoroczne obchody Dnia Pamięci o Kutnowskich Żydach zbiegają się właśnie z okrągłą, 80. rocznicą powstania w getcie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.

Teren kutnowskiej cukrowni również został przekształcony przez niemieckich okupantów w getto. Umieszczono w nim około 8 tysięcy Żydów pochodzących z Kutna i pobliskich miejscowości.

- To stąd do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem wywożono mieszkańców Kutna i okolic. Starajmy się odkrywać jak najwięcej historii, aby młodzi ludzie poznawali świat kutnowskich i polskich Żydów. Uczmy młodych pamiętać o tamtych wydarzeniach - apelowała Grażyna Baranowska z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, które jest organizatorem Dnia Pamięci o Kutnowskich Żydach.

Zastępca prezydenta Kutna Zbigniew Wdowiak podkreślał, współpracę Polaków i Żydów w budowaniu i rozwijaniu Kutna.

- Polacy i Żydzi przez ponad pięć wieków stanowili wspólnotę na terenie Kutna. W przypadku naszego miasta te wspólne losy przypadają na XVIII, XIX i XX wiek. Symbolami tej więzi są choćby Józef Handelsman czy Szalom Asz, ale też wiele tysięcy Żydów, którzy tworzyli i współtworzyli nasze miasto. Ta egzystencja została przerwana przez II Wojnę Światową. Pamiętajmy o kutnowskich Żydach, bo to kawał naszej historii, ale przede wszystkim pamiętajmy o nich jako o ludziach - mówił Zbigniew Wdowiak.

Od 2015 roku, w drugiej połowie kwietnia, TPZK organizuje obchody Dnia Pamięci o Kutnowskich Żydach. Mieszkańcy miasta spotykają się w miejscu, które było przedpieklem Zagłady ok. 8 tysięcy Żydów, w tym ok. 7 tys. mieszkańców Kutna.