Upał

Ostrzeżenie meteorologiczne

Upał
25.06.2022 12:00 - 28.06.2022 20:00

Uwaga - wysokie temperatury!!!

więcej informacji o Ostrzeżenie meteorologiczne nr 45
Biuletyn Informacji Publicznej

11. Majówka z Bareją - goście

Data wydarzenia
Miejsce
KDK
Wstęp
bezpłatny
Kontakt z organizatorami
sekretariat [at] kdk.net.pl
Organizator
Kutnowski Dom Kultury

Jednym z najważniejszych punktów programu 11. Majówki z Bareją będzie spotkanie z gośćmi specjalnymi - Ewą Błaszczyk, Mieczysławem Hryniewiczem, Markiem Siudymem, Marcelem Szytenchelmem!

 Taxi 1313  -  Kutnowski Dom Kultury, 1 maja 2022 godz. 13:17 - wstęp wolny

Ewa Błaszczyk
w „Zmiennikach” Kasia Piórecka / Marian Koniuszko

Aktorka. W 1978 roku ukończyła PWST w Warszawie. Zadebiutowała jeszcze jako studentka w 1977 r. na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego. Rok później przeniosła się na jeden sezon do Teatru Narodowego. W 1983 roku powróciła na scenę Teatru Współczesnego, a od 1994 roku jest aktorką Teatru Studio. Jednym z największych osiągnięć artystycznych Ewy Błaszczyk jest rola Klary w filmie Wiesława Saniewskiego "Nadzór". Otrzymała za nią w 1985 roku Brązowe Lwy Gdańskie. Grała także w filmach zagranicznych. Jedną z najciekawszych propozycji zagranicznych, jakie otrzymała aktorka, był udział w słynnym filmie "Hanussen" Istvana Szabo w międzynarodowej obsadzie.
Ewa Błaszczyk śpiewa również piosenki, m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, i swego męża Jacka Janczarskiego. Kontakt z piosenką rozpoczęła jeszcze na studiach, brała udział w przeglądach piosenki aktorskiej we Wrocławiu, trafiła do kabaretu Jana Pietrzaka.
 

Mieczysław Hryniewicz
w „Zmiennikach” Jacek Żytkiewicz

W 1973 r. ukończył PWST w Warszawie. Jego profesorem był m.in. Ignacy Gogolewski. Debiutował w telewizji w 1973 r. w serialu TV "Droga", natomiast po raz pierwszy na dużym ekranie zagrał w filmie kryminalnym "Zapis zbrodni" (1974) Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Każda kolejna rola była dla niego wyzwaniem. Stał się bardziej znany z serialu TVP "Zmiennicy" (1986) Stanisława Barei, gdzie zagrał główną rolę taksówkarza Jacka Żytkiewicza jeżdżącego po Warszawie, a jego zmiennikiem była młoda dziewczyna w przebraniu mężczyzny. Dla tej właśnie roli zrzucił 12 kilogramów. Ponieważ wyrobił sobie opinię wielkiego podróżnika krążącego wraz z żoną między Warszawą, Poznaniem, Gorzowem i nawet Francją, często przygotowane specjalnie dla niego role przez reżyserów go omijają, gdyż twórcy filmów myślą, że jest on wtedy poza granicami kraju. Przez wiele lat musiał się imać różnych zawodów, bo ze sztuki nie dało się wyżyć. Użyczył swojego głosu bohaterom bajek na płytach dla dzieci, był malarzem budowlańcem, konferansjerem, kierowcą dziesięciotonowej ciężarówki, prowadził firmę typu "taniej kupić, drożej sprzedać". Nigdy jednak się nie załamywał. Powrócił do telewizji, a dzięki serialowi TVP "Na wspólnej" (2002-) jako Włodek Zięba, mąż Marii zyskał na popularności.
 

Marcel Szytenchelm
w „Zmiennikach” Marian Koniuszko

Polski aktor, znany ze Zmiennicy, Porno, Serce, Serduszko. Jest absolwentem VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi. Powołał do życia (działające przy Widzewskich Domach Kultury) Studio Teatralne „Słup”, w którym pełni funkcje reżysera i dyrektora artystycznego. W 1990 ukończył kulturoznawstwo (specjalność: teatrologia) na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym samym roku w Warszawie zdał egzamin dla aktorów dramatu oraz otrzymał najwyższą kategorię instruktorską „S” w dziedzinie teatru przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W 2000 w Warszawie zdał egzamin ZASP dla reżyserów dramatu.
Jako aktor znany głównie dzięki roli Mariana Koniuszki w serialu Stanisława Barei Zmiennicy (1986).
Zainicjował obchody Dnia Tuwima i Dnia Reymonta. Jest autorem lub współautorem pomników należących do Galerii Wielkich Łodzian na ulicy Piotrkowskiej: 2000: Fortepian Rubinsteina, 2001: Kufer Reymonta – we współpracy z Robertem Sobocińskim, 2002: Twórcy Łodzi Przemysłowej, 2006: Fotel Jaracza – we współpracy z Jerzym Sobocińskim, 2007: Pomnik Lampiarza.
Jest również pomysłodawcą (1999) Ławeczki Tuwima.
Od 2014 roku nagrywa autorskie teledyski „Taxi Mariana” nawiązujące do serialu Zmiennicy, „Niemrawa Cyganeczka”, „Menela”, „Galaktyczny Reymont”, a także „Ulica palce lizać”.
 

Marek Siudym
w „Zmiennikach” taksówkarz Stefan Parzydlak
w „Misiu” Węglarz, kolega Stanisława Palucha

Marek Siudym polski aktor, urodzony w 1948, znany z Bogowie, Miś, Wszyscy jesteśmy Chrystusami.
W latach 70. grał kilka ról charakterystycznych i drugoplanowych w serialach TVP i filmach pełnometrażowych. Dużą popularność dała mu rola woźnicy węglarki w filmie Miś Stanisława Barei (1980). W latach 80. grał kilka kolejnych ról w serialach i filmach pełnometrażowych.
Pod koniec lat 90. wyspecjalizował się w charakterystycznych rolach w serialach telewizyjnych, m.in. grał Władysława Biernackiego, ojca Marcysi, w serialu Złotopolscy (1999–2010), Stasia Bogackiego w sitcomie Lokatorzy (1999–2003) i jego spin-offie Sąsiedzi (2003–2008) oraz majstra w Heli w opałach (2006–2007). Równolegle grał też „ambitniejsze” role pierwszoplanowe, m.in. w filmie Ubu Król Piotra Szulkina, gdzie wcielił się w postać Michała Fiodorowicza.

plakat