Ruszają kontrole przydomowych zbiorników bezodpływowych

Szambo

Zgodnie z art. 6 ust. 5a oraz 5aa ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2022 r. poz. 2519 ze zm.) na terenie Miasta Kutno planowane są kontrole zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2022 r. poz. 2519 ze zm.) właściciel nieruchomości, która nie jest podłączona do sieci kanalizacji sanitarnej zobowiązany jest do:

1.    wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków,
2.    podpisania umowy z przedsiębiorcą, posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.

Kontrola będzie polegała na przedłożeniu w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kutno p. 329, przez właściciela nieruchomości umowy na odbiór nieczystości ciekłych lub osadu z przydomowej oczyszczalni ścieków oraz dowodów wykonania usługi i częstotliwości z jaką wykonywane są odbiory tj. faktur Vat lub rachunków.

Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków z szamba lub osadu z przydomowej oczyszczalni ścieków.
Właściciele nieruchomości, którzy nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, powinni to uczynić jak najszybciej.

Wykaz podmiotów uprawnionych do zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na terenie Miasta Kutno jest dostępny pod linkiem.

W przypadku gdy nieruchomość zlokalizowana jest na terenie, gdzie istnieje możliwość podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej, właściciel nieruchomości ma obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci. Obowiązek nie dotyczy nieruchomości wyposażonych w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.