Punkt recepcyjny dla dzieci z Ukrainy otwarty w Stalowej Woli

Ukraina Kutno

W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy ogromna liczba dzieci przebywająca w ukraińskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych została ewakuowana do Rzeczypospolitej Polskiej. W celu koordynacji bezpiecznego przemieszczania małoletnich pozbawionych opieki rodziców oraz zapewnienia im miejsc pobytu na terenie Polski.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w porozumieniu z Prezydentem Miasta Stalowa Wola, z dniem 4 marca 2022 r. utworzyło w Stalowej Woli tzw. punkt recepcyjny dla dzieci ewakuowanych z terenu Ukrainy.
W ww. miejscu, bardzo liczne, zorganizowane grupy dzieci znajdują podstawową opiekę, mogą odpocząć po podróży, umyć się, zjeść posiłek i pobawić się. Uprawnione służby punktu, sprawdzają natomiast wszelkie formalności pod kątem ich dalszego i legalnego pobytu oraz decydują o kierowaniu zorganizowanych grup dzieci do miejsc docelowych na teren Polski (uwaga: punkt recepcyjny nie jest dedykowany dla indywidualnych grup i rodzin).

Z informacji uzyskanych przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi wynika, że liczne grupy dzieci przywożone są na teren gmin bez wiedzy Wojewodów i samorządów przez różne fundacje, stowarzyszenia, osoby bez załatwienia niezbędnych formalności, które w pierwszej kolejności należało uregulować w przywołanym punkcie recepcyjnym w Stalowej Woli.

Organy samorządu terytorialnego muszą zwracać szczególną uwagę na to, czy podmiot, który zorganizował transport dzieci i przywiózł je na teren gminy/powiatu, dopełnił niezbędnych uzgodnień z ww. punktem.

Do sztabów koordynujących przemieszczanie małoletnich z ukraińskiej pieczy zastępczej oraz zapewnienie im miejsc pobytu na terenie Polski można kontaktować się za
pośrednictwem następujących nr telefonów i adres a-mail:

1. Sztab Ewakuacja Dzieci - zgłoszenia dot. logistyki przewozu dzieci z Ukrainy do Polski: tel. 532 402 575 adres e-mail: ewakuacjadzieciatmrips [dot] gov [dot] pl

2. Sztab Miejsca dla Dzieci - baza miejsc do których można przewieźć dzieci bezpośrednio z Ukrainy (tutaj mogą zgłaszać się osoby, które chcą przywieźć dzieci do Polski oraz osoby i organizacje mogące zapewnić im miejsce). tel. 666 383 956 adres e-mail: miejscedladzieciatmrips [dot] gov [dot] pl

Na poziomie województwa łódzkiego w ww. sprawach można kontaktować się z pracownikami Oddziału do Spraw Rodziny Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej
Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi pod nr tel. 42 664 20 08, 42 664 20 43, 42 664 20 45.