Narodowe Święto Niepodległości w Kutnie 2023

Tłumy mieszkańców odwiedziły centrum Kutna podczas wydarzeń przygotowanych z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W sobotę (11.11) w samo południe rozpoczął się piknik wojskowy, gdzie można było zobaczyć wojskowy sprzęt używany obecnie jak i ten przygotowany przez grupy rekonstrukcyjne. Wśród obiektów do oglądania znalazły się m.in pojazdy opancerzone, czołgi, broń czy umundurowanie. Pod płytą Placu Wolności na parkingu swoją 11stkę przygotowały Wojska Obrony Terytorialnej. Odwiedzający mogli wziąć udział w specjalnych konkurencjach sprawnościowych i wojskowych.

Przed mieszkańcami zaprezentował się Chór Speranza oraz laureaci konkursu przygotowanego przez Kutnowski Dom Kultury "Dla Ciebie Polsko". Po uroczystej mszy świętej, obchody Święta Niepodległości przeniosły się na Plac Piłsudskiego. Podczas uroczystości przy pomniku Józefa Piłsudskiego Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński podkreślał wkład mieszkańców Kutna w odzyskanie niepodległości.

- Kutno, nasze miasto, ma także swoją kartę w historii w walce o niepodległość. Również dzięki odwadze, determinacji i poświęceniu wielu mieszkańców ziemi kutnowskiej, Polska mogła w końcu odbudować swoją państwowość. To właśnie tacy oddani przodkowie jak Troczewski, Rychtelski i ci mniej znani przyczynili się do odzyskania naszej wolności. Ich dziedzictwo to dowód na siłę i determinację naszego narodu - mówił Zbigniew Burzyński.

Uroczystości na Placu Piłsudskiego zakończyły się złożeniem kwiatów.