Oblodzenie

Ostrzeżenie meteorologiczne

10.01.2025 18:00 - 11.01.2025 09:00

Uwaga ! Dziś wieczorem oraz w nocy i jutro nad ranem będzie ślisko.

więcej informacji o Ostrzeżenie meteorologiczne nr 8 - Oblodzenie/1
Biuletyn Informacji Publicznej

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego

Uroczystości rozpoczęły się uroczystym przemarszem spod kościoła pw. św. Wawrzyńca na plac marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam przybyłych powitał prezydent Zbigniew Burzyński:

Dokładnie 100 lat temu rozegrały się wydarzenia, które pozwoliły Polsce zachować z trudem odzyskaną niepodległość. W dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Właśnie 15 sierpnia nastąpił przełom w walkach, gdy armia polska pokonała wojska marszałka Tuchaczewskiego atakujące stolicę. Kluczową rolę w bitwie odegrał manewr oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. W tych sierpniowych dniach decydował się los nie tylko naszego kraju, ale całego kontynentu. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przeszli zwycięsko. Bitwa, w której armia polska pokonała wojska bolszewickie. Bitwa, która ocaliła nie tylko młodą niepodległość Polski, ale i całą demokratyczną Europę przed próbą przeniesienia światowej rewolucji do Berlina i dalej na zachód.

W dziejach Polski rok 1920 jest symbolem zjednoczenia całego narodu w obronie zagrożonej niepodległości. Do walki stanęli wówczas wszyscy, bez względu na stan, przekonania polityczne, narodowość, wyznanie i wiek. Do formowanych oddziałów wojska zaciągali się też ludzie młodzi: gimnazjaliści, studenci i ich nauczyciele. To właśnie oni - żołnierze-ochotnicy stali się symbolem zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Również społeczeństwo Kutna i Ziemi Kutnowskiej aktywnie brało udział w Bitwie Warszawskiej. Ponad 100 harcerzy z kutnowskiego Gimnazjum im. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Szkoły Rolniczej w Mieczysławowie, m.in. Eugeniusz Filipowicz, późniejszy burmistrz Kutna, a dziś honorowy obywatel miasta. Ogółem zaciągnęło się ponad 100 ochotników do Armii Ochotniczej gen. Hallera. Wspólnie z rodakami z innych stron kraju wywalczyli to wspaniałe zwycięstwo.

Szanowni państwo, z okazji Święta Wojska Polskiego słowa najwyższego szacunku kieruję do żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, ich rodzin oraz pracowników cywilnych. Do wszystkich tych, którzy z mundurem Wojska Polskiego związali swoje życie. Niech służba Ojczyźnie przynosi Wam szacunek i uznanie wszystkich Polaków.

Drodzy mieszkańcy, nasze wspólne świętowanie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej jest przykładem naszej narodowej pamięci i przywiązania do patriotycznych wartości. Dziś mamy wielkie szczęście, że możemy żyć w wolnym kraju, o którym marzyły tamte pokolenia. Niech nasze serca napawa duma, ale i wdzięczność dla tych, którzy spełnili swój najważniejszy obowiązek wobec Rzeczpospolitej. Pamiętamy i czcimy Ich pamięć!

Po przemówieniu prezydenta płk Remigiusz Wiśniewski przeprowadził Apel Pamięci Oręża Polskiego.

Ważnym punktem obchodów było przyznanie honorowych odznak Wielkopowierzchniowego Wielobranżowego Składu Materiałowego Kutno 3. Regionalnej Bazy Logistycznej. Wręczał je kpt. Paweł Talaga, a uhonorowani zostali:

  • Komendant 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie płk Mirosław Molik
  • Zastępca Dowódcy, Szef Sztabu 92. Bataliony Lekkiej Piechoty 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej mjr Arkadiusz Wypych
  • Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński
  • Zastępca Prezydenta Miasta Kutno Zbigniew Wdowiak
  • Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Kutno Michał Adamski
  • Starosta Kutnowski Daniel Kowalik
  • Kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kutnie Jan Kuropatwa
  • Wójt Gminy Strzelce Tomasz Grabowski.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przez poczty sztandarowe i delegacje.

Podczas uroczystości obecni byli:

  • Senator RP Przemysław Błaszczyk
  • Poseł RP Tadeusz Woźniak
  • Poseł RP Tomasz Rzymkowski
  • Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Robert Baryła
  • Starosta Kutnowski Daniel Kowalik
  • Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska
  • Przewodnicząca Rady Gminy Kutno Joanna Kajszczarek oraz gminni radni
  • Wójt Gminy Strzelce Tomasz Grabowski
  • Zastępcy przewodniczącego Rady Miasta Kutno Ewa Rzymkowska oraz Grzegorz Chojnacki wraz z miejskimi radnymi
  • Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego Marek Ciąpała wraz z radnymi powiatu
  • Dziekan Kutnowski ks. Jerzy Swędrowski
  • Zastępca Dowódcy, Szef Sztabu 92. Batalionu Lekkiej Piechoty 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej mjr Arkadiusz Wypych
  • Kierownik Wielkopowierzchniowego Wielobranżowego Składu Materiałowego Kutno kpt. Paweł Talaga
  • Dyrektor I LO PUL Liceum Mundurowego płk Remigiusz Wiśniewski wraz z asystą honorową
  • Janusz Pawlak, przedstawiciel Posła RP Dariusza Jońskiego
  • Kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kutnie Jan Kuropatwa

oraz stowarzyszenia kombatanckie z terenu powiatu kutnowskiego, członkowie Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej, przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Wojska Polskiego, przedstawiciele stowarzyszeń kulturalnych, sportowych i społecznych, kutnowscy harcerze, poczty przedstawiciele szkół kutnowskich, instytucji kultury, partii politycznych i Związku Zawodowego NSZZ "Solidarność".

Uroczystości uświetniała Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" na czele z kapelmistrzem Mirosławem Pacześnym.

Organizatorami uroczystości byli Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz I LO PUL im. 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty.

Uroczystość odbyła się dzięki życzliwości i pomocy I LO PUL Liceum Mundurowego, parafii św. Wawrzyńca oraz innych osób zaangażowanych w organizację uroczystości.