103. rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego w Kutnie

Święto Wojska Polskiego

Kutnianie uczcili wspólnie Święto Wojska Polskiego. W 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej mieszkańcy miasta najpierw wzięli udział w uroczystej mszy świętej, a później spotkali się na Placu Piłsudskiego, by oddać hołd bohaterom Cudu Nad Wisłą.

Oficjalne uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczął przemarsz sprzed kościoła pw. Św. Wawrzyńca do Placu Piłsudskiego. Uczestnicy wspólnie zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, podniesiono flagę państwową. Był apel pamięci, głos zabrał również prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

- Dziś, w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej, spotykamy się po to, by czcić pamięć bohaterów tych wydarzeń. Wówczas na wezwanie naczelnego wodza Marszałka Piłsudskiego do walki stanęli wszyscy zdolni do noszenia broni. Wszyscy, bez względu na stan, przekonania polityczne, narodowość, wyznanie i wiek. Do formowanych oddziałów wojska zaciągali się ludzie młodzi: gimnazjaliści, studenci. To właśnie oni - żołnierze ochotnicy - stali się symbolem zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W tym historycznym zwycięstwie miało również swój udział społeczeństwo Kutna i ziemi kutnowskiej. Między innymi jako strzelec 37. pułku piechoty - Eugeniusz Filipowicz uczestniczył w nim, późniejszy burmistrz Kutna, obecnie honorowy obywatel miasta. Byli to również harcerze z kutnowskiego gimnazjum im. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Szkoły Rolniczej w Mieczysławowie - mówił Zbigniew Burzyński.

Mieszkańcy złożyli również kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Była także salwa honorowa i defilada Wojsk Obrony Terytorialnej.