Biuletyn Informacji Publicznej

Zielona Oś Miasta ukończona!

Zielona Oś Miasta

Największa inwestycja w tereny rekreacyjne w Kutnie została właśnie oddana do użytku. Po trwających półtora roku pracach mieszkańcy miasta zyskali mnóstwo nowej przestrzeni do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

O zakończeniu robót poinformowali podczas specjalnej konferencji zastępcy prezydenta Kutna Jacek Boczkaja i Zbigniew Wdowiak, przewodniczący Rady Miasta Kutno Mariusz Sikora oraz prezes Samorządowej Spółdzielni Socjalnej Dariusz Lenarczyk.

Zielona Oś Miasta to przede wszystkim ścieżka rekreacyjna licząca prawie sześć kilometrów łącząca wschód i zachód miasta.

- Przypomnijmy ścieżka rozpoczyna się przy ulicy Barei i wzdłuż rzeki Ochni prowadzi do parku nad Ochnią, a później skręca w ulicę Troczewskiego, Łąkoszyńską, by doprowadzić nas do ulicy Metalowej - podkreślał Jacek Boczkaja.

Oprócz tego w ramach   zadania   zagospodarowany został   teren   Parku   nad   Ochnią o  powierzchni 7ha, który podzielono na cztery strefy funkcjonalne: strefę imprez plenerowych, strefę parku rekreacji i wypoczynku, strefę parku atrakcji oraz strefę sportu. Każda z nich związana jest z inną formą aktywności.

W ramach inwestycji utworzono rozarium, mini ogród botaniczny, skatepark, pumptrack, drewniany pomost na rzece Ochni, plac zabaw, siłownię plenerową, strefę workout, plażę miejską, boisko do gry w siatkówkę plażową oraz szachy plenerowe. Dzięki tej inwestycji na terenie Parku nad Ochnią w ogrodzie różanym pojawiło się tysiące nowych krzewów, kwiatów, roślin miododajnych oraz kilkadziesiąt drzew.

- Szczególne wrażenie robi liczba prawie 6000 roślin cebulowych, ponad 2000 róż i prawie 2000 sadzonek traw ozdobnych i bylin. Ponadto posadziliśmy ponad 1000 krzewów iglastych i liściastych oraz 66 sztuk nowych drzew - dodał Jacek Boczkaja.

Wybudowano również budynek pawilonu o powierzchni prawie 280 m2, który wykorzystany zostanie jako Strefa Aktywności Miejskiej.

- Tego rodzaju strefy funkcjonują już w miastach: Warszawie, Wrocławiu ostatnio otwarto również w Łodzi. Cóż to będzie za miejsce? To będzie z jednej strony przestrzeń, z której prezes Samorządowej Spółdzielni Socjalnej będzie nadzorować cały teren Parku Nad Ochnią, a po drugie w tym miejscu będzie można spotkać się ze znajomymi. Spółdzielnia będzie bowiem prowadzić tutaj kawiarnię, gdzie będzie można wypić kawę i zjeść ciastko. No i swoje miejsce znajdą tutaj różnego rodzaju stowarzyszenia – mówił Zbigniew Wdowiak.

- Na podstawie doświadczeń, które mamy na Placu Wolności możemy otworzyć to miejsce na mieszkańców. Zapraszam wszelkie stowarzyszenia do kontaktu z nami tak, żebyśmy wspólnie stworzyli tutaj miejsce otwarte, miejsce przyjazne dla mieszkańców i miejsc dla wszelkiej aktywności – Dariusz Lenarczyk.
Symbolicznym otwarciem inwestycji będzie I bieg doliną rzeki Ochni.

- Zaczynamy wiosnę na sportowo. Chciałem zaprosić serdecznie na niedzielę. Będą biegi dziecięce na 100 i 200 metrów. Bieg główny na 10 km oraz marsz nordic walking na takim samym dystansie.  Na pamiątkę otwarcie zasadzimy drzewo - Tulipanowiec. Będą występy sceniczne, proekologiczne stoiska Urzędu Miasta i Lasów Państwowych. Na stoisku Urzędu Miasta  za zużyte baterie mieszkańcy otrzymają gadżety. Na stoisku Lasów Państwowych będą gry i zabawy, a uczestnicy i biegacze będą otrzymywać sadzonki drzew - zaznacza Mariusz Sikora przewodniczący Rady Miasta Kutno.

Wykonawcą zadania było konsorcjum firm: Lider: Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne "TRAKT" Bobrzak, Tecław Sp. j., partner: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "HYDROBUD" Paweł Złotowski oraz partner: Przedsiębiorstwem Robót Drogowych Sp. z o.o. Realizacja zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej i sportowej w dolinie rzeki Ochni na terenie Miasta Kutno” kosztowała prawie 31,5 miliona złotych.

Zielona Oś Miasta

Zielona Oś Miasta

Zielona Oś Miasta

Zielona Oś Miasta

Zielona Oś Miasta

Zielona Oś Miasta

Zielona Oś Miasta

Zielona Oś Miasta

Zielona Oś Miasta zakończona