Kutnianie upamiętnili dra Troczewskiego. Mija 95 lat od jego śmierci
W piątek(22.09) minęło 95 lat od śmierci dra Antoniego Troczewskiego. Z tej okazji przy pomniku znajdującym się w pobliżu Willi Troczewskiego złożono kwiaty i przypomniano postać honorowego obywatela Kutna.
- W historii Polski mamy mnóstwo bohaterów, którzy odznaczali się walecznością, odwagą na polu walki albo oddawali życie za ojczyznę. Mało jest natomiast postaci, które swoją codzienną pracą zmieniały nasz kraj. Taki właśnie był dr Antoni Troczewski. Człowiek, któremu w Kutnie zawdzięczamy szpital, szkołę czy pierwszy dom kultury, który zlokalizowany był w Domu Dochodowym Straży Ogniowej (dzisiejsze Centrum Teatru Muzyki i Tańca) - mówił podczas uroczystości Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna.
Doktor Antoni Troczewski był wybitnym mieszkańcem Kutna. Urodził się 1 czerwca 1861 roku w Łomży. Lata szkolne, studia i początki kariery zawodowej spędził w Warszawie. W październiku 1890 roku osiedlił się w Kutnie, a w 1891 roku objął funkcję lekarza w szpitalu św. Walentego.
Wkrótce po przybyciu do Kutna został członkiem Ochotniczej Straży Ogniowej. W 1897 roku została mu powierzona funkcja Prezesa Zarządu Towarzystwa Strażackiego.
Doktor Antoni Troczewski to postać wyjątkowa. Miał ogromny wpływ na rozwój Kutna pod względem kulturalnym, gospodarczym i ekonomicznym. Całe życie kierował się dewizą "nic dla siebie, wszystko dla innych".
Zebrani przed willą dra Troczewskiego goście uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą doktorowi. Później odwiedzili również gabinet Antoniego Troczewskiego, który został odwzorowany w Muzeum Pałacu Saskim.
Uroczystości przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej przy pomocy Muzeum Regionalnego w Kutnie.