Biuletyn Informacji Publicznej

Kolejny tom Kutnowskich Zeszytów Regionalnych już dostępny

Promocja KZR

W dniu 02 grudnia odbyła się promocja XXVIII tomu "Kutnowskich Zeszytów Regionalnych", wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Zebranych w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca sympatyków stowarzyszenia powitała J. Barbara Herman - prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Następnie prezentacji publikacji, urozmaiconej pokazem multimedialnym, dokonała wiceprezes TPZK - Grażyna Baranowska, pod redakcją której powstało niniejsze wydawnictwo.
- Ten dzień jest zawsze najważniejszy podczas realizacji zadania publicznego pod nazwą „Przygotowanie i publikacja kutnowskich zeszytów regionalnych – kolejny tom”. Kolejny czyli 28. Ale to nie wszystko. To także 81. publikacja wydana przez TPZK od początku jego istnienia - podsumowała wiceprezes TPZK Grażyna Baranowska.

Na ręce zespołu redakcyjnego w osobach pani Grażyny Baranowskiej oraz pani Marii Szyda serdeczne gratulacje złożył Prezydent Mariusz Sikora. Podkreślił, że Kutnowskie Zeszyty Regionalne są bardzo istotnym źródłem wiedzy o Kutnie i regionie kutnowskim. Podziękował również pani Grażynie Baranowskiej oraz członkom TPZK za tworzenie tego wydawnictwa od wielu lat. Słowa uznania skierował także do autorów opublikowanych artykułów, którzy w oparciu o źródła archiwalne ujawniają nowe fakty, dotyczące historii naszego regionu.

Do tegorocznego tomu materiały nadesłało 13 autorów, a pośród nich, po raz pierwszy, autor zagraniczny. Nowy tom „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych” otwiera studium poświęcone etymologii nazw jednej z miejscowości w powiecie kutnowskim. W kolejnych artykułach autorzy prezentują historię cmentarza żydowskiego w Kutnie od czasów najdawniejszych do dnia dzisiejszego. W oparciu o źródła archiwalne i analizę dokumentów ukazują cmentarz w szerokim kontekście kulturowo - historycznym.
W kolejnych artykułach poruszana jest tematyka wojskowa, a w szczególności historia kawalerii XIX wieku i jej związki z Kutnem. W tomie pojawia się również  opowieść o właścicielach dworu w Sójkach oraz  gromadzonych przez nich cennych księgozbiorach.
Jeden z tekstów poświęcony jest 10-letniej działalności zespołu wokalnego TPZK "Cantabile". Ponadto tom prezentuje sześć biogramów niezwykłych postaci związanych z ziemią kutnowską  (Maciej Wodziński − dziedzic Gołębiewa i Raciborowa, sprawujący najwyższe funkcje i urzędy w Księstwie Warszawskim; Dionizy Faltynowski − powstaniec styczniowy, sybirak; Andrzej Małkowski − prekursor polskiego harcerstwa; Stanisław Grzybowski – naukowiec, doktor n. technicznych, inżynier chemik; Roman Aftowicz – żołnierz wojny 1920 r., komisarz Policji Państwowej, zamordowany przez NKWD; Józef Głogowski – powstaniec warszawski, lekarz).Niniejszy tom zawiera jeszcze dwa teksty o charakterze okolicznościowym. Z okazji 30-lecia Diecezji Łowickiej powstał artykuł podsumowujący dokonania biskupów łowickich w budowaniu Kościoła lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem nowo powstałych parafii na terenie Kutna. Drugi tekst nawiązuje do ubiegłorocznego jubileuszu 90-lecia szkoły handlowej w Kutnie.

Spotkanie zakończył koncert zespołu muzycznego MUZA.

Wszyscy autorzy i redaktorzy nie pobierają honorariów za przygotowanie i publikację tekstów w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych.
Wydanie XXVIII tomu "Kutnowskich Zeszytów Regionalnych" wsparł Prezydent Miasta Kutno w ramach zadania publicznego.

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

 

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

 

Promocja KZR

 

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR

Promocja KZR