Kolejny tom Kutnowskich Zeszytów Regionalnych już dostępny
W dniu 02 grudnia odbyła się promocja XXVIII tomu "Kutnowskich Zeszytów Regionalnych", wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
Zebranych w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca sympatyków stowarzyszenia powitała J. Barbara Herman - prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Następnie prezentacji publikacji, urozmaiconej pokazem multimedialnym, dokonała wiceprezes TPZK - Grażyna Baranowska, pod redakcją której powstało niniejsze wydawnictwo.
- Ten dzień jest zawsze najważniejszy podczas realizacji zadania publicznego pod nazwą „Przygotowanie i publikacja kutnowskich zeszytów regionalnych – kolejny tom”. Kolejny czyli 28. Ale to nie wszystko. To także 81. publikacja wydana przez TPZK od początku jego istnienia - podsumowała wiceprezes TPZK Grażyna Baranowska.
Na ręce zespołu redakcyjnego w osobach pani Grażyny Baranowskiej oraz pani Marii Szyda serdeczne gratulacje złożył Prezydent Mariusz Sikora. Podkreślił, że Kutnowskie Zeszyty Regionalne są bardzo istotnym źródłem wiedzy o Kutnie i regionie kutnowskim. Podziękował również pani Grażynie Baranowskiej oraz członkom TPZK za tworzenie tego wydawnictwa od wielu lat. Słowa uznania skierował także do autorów opublikowanych artykułów, którzy w oparciu o źródła archiwalne ujawniają nowe fakty, dotyczące historii naszego regionu.
Do tegorocznego tomu materiały nadesłało 13 autorów, a pośród nich, po raz pierwszy, autor zagraniczny. Nowy tom „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych” otwiera studium poświęcone etymologii nazw jednej z miejscowości w powiecie kutnowskim. W kolejnych artykułach autorzy prezentują historię cmentarza żydowskiego w Kutnie od czasów najdawniejszych do dnia dzisiejszego. W oparciu o źródła archiwalne i analizę dokumentów ukazują cmentarz w szerokim kontekście kulturowo - historycznym.
W kolejnych artykułach poruszana jest tematyka wojskowa, a w szczególności historia kawalerii XIX wieku i jej związki z Kutnem. W tomie pojawia się również opowieść o właścicielach dworu w Sójkach oraz gromadzonych przez nich cennych księgozbiorach.
Jeden z tekstów poświęcony jest 10-letniej działalności zespołu wokalnego TPZK "Cantabile". Ponadto tom prezentuje sześć biogramów niezwykłych postaci związanych z ziemią kutnowską (Maciej Wodziński − dziedzic Gołębiewa i Raciborowa, sprawujący najwyższe funkcje i urzędy w Księstwie Warszawskim; Dionizy Faltynowski − powstaniec styczniowy, sybirak; Andrzej Małkowski − prekursor polskiego harcerstwa; Stanisław Grzybowski – naukowiec, doktor n. technicznych, inżynier chemik; Roman Aftowicz – żołnierz wojny 1920 r., komisarz Policji Państwowej, zamordowany przez NKWD; Józef Głogowski – powstaniec warszawski, lekarz).Niniejszy tom zawiera jeszcze dwa teksty o charakterze okolicznościowym. Z okazji 30-lecia Diecezji Łowickiej powstał artykuł podsumowujący dokonania biskupów łowickich w budowaniu Kościoła lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem nowo powstałych parafii na terenie Kutna. Drugi tekst nawiązuje do ubiegłorocznego jubileuszu 90-lecia szkoły handlowej w Kutnie.
Spotkanie zakończył koncert zespołu muzycznego MUZA.
Wszyscy autorzy i redaktorzy nie pobierają honorariów za przygotowanie i publikację tekstów w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych.
Wydanie XXVIII tomu "Kutnowskich Zeszytów Regionalnych" wsparł Prezydent Miasta Kutno w ramach zadania publicznego.