40. rocznica wybuchu Stanu Wojennego
W 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych, parlamentarzystów, związków zawodowych, służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń złożyli symboliczne wiązanki kwiatów przy pomniku „Ulotka”. Tradycyjnie nie zabrakło polskiego hymnu i modlitwy w intencji wszystkich walczących z komunistycznym reżimem.
- Pragnę wspomnieć, że pomimo internowania, inwigilowania i wielu aresztowań ci, którzy pozostali na wolności cały czas działali w strukturach podziemnej „Solidarności” przyczyniając się w ten sposób do odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości. Dlatego też ich praca powinna pozostać w pamięci naszej i przyszłych pokoleń – mówił przewodniczący Rady Podregionu Kutno NSZZ „Solidarność” Wiesław Taraska.
- Pamiętajmy, że to „Solidarności” zawdzięczamy wolną Polskę. Jednakże to, co zostało zapoczątkowane i wywalczone ofiarami, wymaga kontynuacji. Naszym obowiązkiem jest przekazywać kolejnym pokoleniom przesłanie „Solidarności” krzewiące idee demokracji, solidarności, wolności i zjednoczenia ponad podziałami – dodał prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.
40 lat po wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku odsłonięto również wystawę pt. „Kutno w Stanie Wojennym”. Uroczystemu otwarciu towarzyszyła rozmowa z działaczem opozycyjnym Grzegorzem Pasińskim. Można ją obejrzeć w pawilonie wystawienniczym na Placu Wolności do 13 stycznia.