105 lat temu do Kutna przybyła armia Hallera

Święto Błękitnej Armii 2024

W piątek (24.05) upamiętniliśmy 105. rocznicę przybycia żołnierzy tzw. „Błękitnej Armii” do Kutna. Żołnierze wojsk dowodzonych przez generała Józefa Hallera stacjonowali w naszym mieście przez kilka miesięcy. Nowocześnie uzbrojeni i świetnie umundurowani żołnierze zapadli w pamięć mieszkańców tak dobrze, że co roku w samo południe pod pamiątkową tablicą na murze kościoła p. w. św. Stanisława Błogosławionego Męczennika w Kutnie składane są wiązanki kwiatów.

Nie inaczej było i w tym roku. Delegacja samorządu kutnowskiego na czele z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Robertem Feliniakiem oraz pracownikami Biura Prasowego i Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta upamiętniła 104. rocznicę przyjazdu do Kutna żołnierzy Hallera.

Pod tablicą hallerowską kwiaty złożyli również przedstawiciele parlamentarzystów kutnowskich, władz powiatowych i gminnych, Muzeum Pałacu Saskiego, a także kutnowskich szkół SP nr 5 i SP nr 6 oraz mieszkańcy.