Oblodzenie

Ostrzeżenie meteorologiczne

10.01.2025 18:00 - 11.01.2025 09:00

Uwaga ! Dziś wieczorem oraz w nocy i jutro nad ranem będzie ślisko.

więcej informacji o Ostrzeżenie meteorologiczne nr 8 - Oblodzenie/1
Biuletyn Informacji Publicznej

Mieszkańcy upamiętnili 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Prezydent Kutna składa kwiaty przy pomniku

79 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 1 sierpnia 1944 roku punktualnie o godzinie 17:00 przedstawiciele Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęli zbrojną walkę z niemieckimi żołnierzami okupującymi Warszawę.

Przez 63 dni partyzanci zrzeszeni w różnych organizacjach walczyli o wyzwolenie stolicy Polski. Niestety bez ostatecznego sukcesu.

79 lat później w Kutnie bohaterów Powstania upamiętnili mieszkańcy Kutna. Punktualnie o godzinie 17:00 w całym mieście słychać było syreny alarmowe. Natomiast na Cmentarzu Parafialnym odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1944 roku.

- Powstanie Warszawskie było jednym z największych zrywów niepodległościowych na okupowanych terenach Europy podczas II Wojny Światowej. Powstanie planowane na zaledwie kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Oddziały powstańcze, chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia stanęły do walki z regularną armią niemiecką wspartą artylerią i lotnictwem. Oprócz żołnierzy Armii Krajowej i organizacji Polski Podziemnej w Powstaniu wzięła udział ludność cywilna, która organizowała szpitale i punkty pomocy medycznej. Walczyli wszyscy: mężczyźni, kobiety i dzieci. Niestety bez pomocy sojuszników Powstanie nie miało szans na wygraną. Pomoc na jaką liczyli, nigdy nie nadeszła - mówił podczas uroczystości Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tysięcy do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Podczas wtorkowej uroczystości, mieszkańcy Kutna upamiętnili bohaterów tamtych dni zapalając znicze i składając kwiaty przy pomniku "Poległych za wolność ojczyzny".

FOT. Panorama Kutna