Wicemarszałek odpowiada radnym z Kutna

Jest odpowiedź na apel kutnowskich radnych z Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji w sprawie likwidacją Filii łódzkiej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Na początku lutego radni w tej sprawie opracowali wspólne stanowisko i przesłali je do władz Województwa Łódzkiego.

Okazuje się, że władze wojewódzkie na razie nie zamierzają przekazywać pomysłu o optymalizacji pracy filii bibliotek w całym województwie pod obrady radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego. Jak wynika z pisma przesłanego przez Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Zbigniewa Ziembę – Celem podjętych działań w sferze funkcjonowania biblioteki pedagogicznej nie jest fizyczna likwidacja filii biblioteki, lecz wypracowanie wspólnie z samorządami, placówkami oświatowymi i innymi zainteresowanymi instytucjami propozycji, które doprowadzą do zwiększenia dostępu do zgromadzonego księgozbioru oraz zaktywizują pracowników tej instytucji w podejmowaniu inicjatyw zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami czytelników powiatu kutnowskiego - czytamy w piśmie.

Przypomnijmy, przedstawiciele Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji w kutnowskiej Radzie Miasta jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko jakimkolwiek próbom likwidowania biblioteki.

- To niepowetowana strata dla wszystkich korzystających z jej oferty mieszkańców miasta oraz powiatu kutnowskiego. Jako radni mamy prawo zabierać głos we wszystkich sprawach, które dotyczą naszego lokalnego środowiska. Przede wszystkim zbulwersowani tymi zmianami są nauczyciele, studenci i seniorzy – tłumaczyła radna Danuta Blus.

Według wcześniejszych założeń, optymalizacją miały zostać objęte filie wojewódzkiej biblioteki w mniejszych miastach: KutnieŁęczycy, Pabianicach, ZgierzuŁowiczu, Rawie Mazowieckiej, Brzezinach, Bełchatowie, Opocznie, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Łasku, Poddębicach, Wieluniu, Pajęcznie, Wieruszowie i Bronowie.

Załącznik Rozmiar Pobierz
jpg Pismo Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Zbigniewa Ziemby do Urzędu Miasta Kutno
49.32 KB Pobierz