Międzywojewódzkie wsparcie na rzecz Pałacu Saskiego

Przekazanie żyrandoli dla Pałacu Saskiego

Kilkadziesiąt zabytkowych żyrandoli zostało przekazanych do Muzeum Regionalnego w Kutnie do nowo powstającego kompleksu muzealnego w Pałacu Saskim. Elementy wystroju wnętrza są wiernymi replikami żyrandoli z przełomu XVIII i XIX w. W piątek (24.06) przekazał je oficjalnie marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

- Wielu może nie wiedzieć, ale ja pochodzę z Kutna i mieszkałem tutaj w pobliżu Pałacu Saskiego. Kiedyś mówiło się na ten budynek Dom Napoleona. Jestem bardzo szczęśliwy, że powstanie tutaj fantastyczny obiekt muzealny, dlatego z przyjemnością włączamy się w każdą pomoc dla tego typu zadania - mówił podczas konferencji prasowej Adam Struzik.

Żyrandole przez lata były własnością Muzeum Mazowieckiego w Płocku, jednak po przeprowadzce instytucji do nowej siedziby, okazało się, że nie będą pasować do nowych wnętrz muzealnych. W odbudowywanym Pałacu Saskim będą natomiast pasować w 100 procentach.

- Są to cenne dary, za które niezmiernie dziękujemy. Odbudowa Pałacu Saskiego wymaga od nas dużego zaangażowania, dlatego każda pomoc jest dla nas bezcenna. Zapraszamy oczywiście przedstawicieli Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz marszałka województwa na otwarcie tego obiektu - zapraszał Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

Przekazanie żyrandoli dla Pałacu Saskiego