Upał

Ostrzeżenie meteorologiczne

15.07.2024 14:00 - 16.07.2024 19:00

UWAGA - UPAŁ !!!

więcej informacji o Ostrzeżenie meteorologiczne nr 73 - upał/2
Biuletyn Informacji Publicznej

Kutnianie odznaczeni Krzyżami Federacji Młodzieży Walczącej

Krzyże Młodzieży Walczącej

Dwóch zasłużonych kutnian zostało odznaczonych w sobotę (29.06) Krzyżami Federacji Młodzieży Walczącej. Honorowe odznaczenia otrzymali: Michał Kacprzak i Jacek Sikora. Obaj w czasach PRL działali w podziemnych strukturach młodzieżowych, których celem było ukazywanie prawdy od komunistycznym ustroju.

- Działaliśmy w wielu akcjach na terenie całej Polski. Jeździliśmy do Warszawy, Płocka czy Wrocławia. Było ciężko, bo na jednego z nas, działającego w podziemiu przypadało 10 osób, które potencjalnie mogły na nas donieść - wspomina Jacek Sikora.

Krzyże Federacji Młodzieży Walczącej wręczył prezydent Kutna Mariusz Sikora, który podkreślił, że możliwość wzięcia udziału w takiej uroczystości to dla niego dodatkowa nobilitacja.

- Dla mnie to dzisiejsze spotkanie ma bardzo prywatny charakter, ponieważ wręczam odznaczenie mojemu bratu, z którym dzieliliśmy pokój. Był tak zakonspirowany, że nawet ja nie wiedziałem, czym on się zajmuje - mówił prezydent Mariusz Sikora.

Drugi z odznaczonych Michał Kacprzak dodał z kolei, że w Kutnie było dużo więcej osób działających w podziemiu.

- Mamy w Kutnie sporo kolegów i koleżanek, którzy nam w tamtym czasie w jakiś sposób pomagali. Dzięki temu odznaczeniu będziemy mogli wskazać kolejne nazwiska, którym tego typu wyróżnienie się należy - podsumował Michał Kacprzak.

Każda kolejna osoba odznaczona Krzyżem Federacji Młodzieży Walczącej ma możliwość wysunięcia kandydatur do kolejnych wyróżnień. Do tej pory Stowarzyszenie Federacja Młodzieży Walczącej uhonorowało w ten sposób 191 osób z terenu całej Polski. Uroczystość miała miejsce w sali Muzeum Pałacu Saskiego.

Krzyże Młodzieży Walczącej

Krzyże Młodzieży Walczącej

Krzyże Młodzieży Walczącej

Krzyże Młodzieży Walczącej

Krzyże Młodzieży Walczącej