Święto Niepodległości w Kutnie

Święto Niepodległości 20222

Mieszkańcy Kutna tłumnie uczestniczyli w obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątkowe popołudnie mieszkańcy miasta odwiedzali Plac Wolności, gdzie zorganizowany został Wielki Piknik Wojskowy. Dzięki uprzejmości Wielkopowierzchniowego Wielobranżowego Składu Materiałowego mieszkańcy mogli oglądać sprzęt wojskowy. Wojskowe Centrum Rekrutacji ze Skierniewic odpowiadało na pytania kutnian dotyczące pracy w wojsku. Z kolei 92. Batalion Lekkiej Piechoty z Kutna przygotował dla mieszkańców tor przeszkód, na którego końcu czekały specjalne certyfikaty.

Po zmroku i uroczystej mszy świętej uczestnicy przemaszerowali przez centrum do Placu Piłsudskiego, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Był apel poległych, salwa honorowa oraz przemówienie prezydenta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego, który przypomniał, że niepodległość jest wielką wartością.

- Wiemy, że ten ofiarnie wywalczony dar wolności jest nam dany, ale jest także nam zadany! Słowa te nabierają szczególnego znaczenia i wymowy w sytuacji, kiedy nieopodal granic Polski rozgrywa się wojna Rosji z Ukrainą. Kolejnym etapem agresji rosyjskiej może być Polska — podkreślał Zbigniew Burzyński.

Z okazji Święta Niepodległości, prezydent wyraził słowa wielkiego uznania i szacunku dla Żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb mundurowych, którzy stoją na straży bezpieczeństwa granic i suwerenności naszej Ojczyzny. „Dziękuję za Waszą dzisiejszą obecność wśród mieszkańców Kutna i współorganizację tak ważnej dla nas uroczystości” – mówił Burzyński.

- Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem jedności i współdziałania całego narodu. Możemy wspólnie je przeżywać w wolnej Polsce. Niech zjednoczenie ponad podziałami, niezależnie od różnic politycznych czy światopoglądowych, zostanie z nami dłużej, nie tylko w ten wyjątkowy dzień. Zróbmy wszystko, by z tej wolności mądrze korzystać, pamiętając o twórcach Niepodległej i milionach o nią walczących - apelował do mieszkańców prezydent Kutna.

Na zakończenie uroczystości liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.