Stało się! Powraca Odyseja Historyczna!

Podpisanie umowy na organizację Odysei Historycznej

Odyseja Historyczna powraca. Największy zlot rekonstruktorów historycznych odbędzie się w Kutnie. W środę (01.06) w Urzędzie Miasta oficjalnie podpisano umowę na organizację wydarzenia. Co najważniejsze, impreza, która do tej pory organizowana była w zespole dworsko-pałacowym w Leszczynku, teraz będzie miała swoje miejsce na terenie starej strzelnicy wojskowej znajdującej się przy jednostce wojskowej w Kutnie przy ul. Bohaterów Walk Nad Bzurą.

- Niezmiernie przyjemnie mi jest ogłosić, że w tym roku X Zlot Rekonstrukcji Historycznej - Odyseja Historyczna odbędzie się w Kutnie. Co prawda od 2010 roku miasto było współorganizatorem zlotów i finansowało to przedsięwzięcie i również te grupy historyczne prezentowały się na terenie miasta, natomiast teraz po raz pierwszy zlot w całości odbędzie się w naszym mieście - mówił Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna.

Niepowtarzalna formuła zlotu oraz jego wyjątkowy klimat rokrocznie przyciąga dużą liczbę pasjonatów historii, rekonstruktorów, miłośników militariów oraz pojazdów zabytkowych.

- W trakcie zlotu będzie można zobaczyć grupy rekonstruujące oddziały wojskowe i życie cywilne z różnych epok historycznych. Oprócz tradycyjnych strojów, ubrań, mundurów z epoki, grupy zaprezentują również eksponaty wojskowe takie jak samochody, armaty, motocykle oraz oryginalne eksponaty historyczne. W trakcie imprezy  odbywać się będą również pokazy: musztry, szermierki, pokazy konne, artyleryjskie - wylicza Rafał Ambroziak, wiceprezes Stowarzyszenia "Pułk 37".

Na tegorocznym zlocie może pojawić się aż 1100 rekonstruktorów z całej Polski. Umowę na organizację wydarzenia podpisali Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna oraz Wiesław Paluchowski, prezes Stowarzyszenia "Pułk 37" i Rafał Ambroziak, wiceprezes Stowarzyszenia "Pułk 37".

Kutno w ramach przeprowadzonego konkursu ofert na zadanie publiczne przekazuje na realizację tego wydarzenia 53 000 zł.

Podpisanie umowy na organizację Odysei Historycznej