Prezydent Kutna z absolutorium

Sesja Rady Miasta Kutno

Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński po raz kolejny otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu. Na wtorkowej (20.06) sesji Rady Miasta, radni rozpatrywali pod kątem finansowym 2022 rok.

Jak podkreślał z mównicy Zbigniew Burzyński nie był to łatwy rok, bo naznaczyły go problemy zewnętrzne.

- Początek roku to powrót pandemii, a zaraz później rozpoczęcie wojny za naszą wschodnią granicą. Miasto musiało pomagać uchodźcom, a później zmierzyć się z szalejącą inflacją i uczestniczyć w dystrybucji węgla do mieszkańców - mówił Zbigniew Burzyński.

Mimo wszystko dochody budżetu zostały zrealizowane w kwocie ponad 248 mln zł tj. niemal w 95 %, z czego dochody majątkowe wykonano w kwocie ponad 20 mln zł. Na uwagę zasługuje bardzo dobre wykonanie dochodów pochodzących ze sprzedaży gruntów, w których osiągnięto poziom ponad 17 mln zł. Wzrost tych dochodów w stosunku do planowanych potwierdza wysoką atrakcyjność inwestycyjną naszego miasta.

Udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych w 2022 r. wpłynęły w kwocie ok 52,4 mln zł, a rok wcześniej w kwocie prawie 54 mln zł, czyli dochody z tego źródła zmniejszyły się ok. 2 mln zł.

- Dużym problemem minionego roku była rosnąca inflacja, która z poziomu ponad 9 % w styczniu urosła do prawie 18 % w październiku, kończąc w grudniu na poziomie ok. 17 %. Tak wysoka inflacja oznaczała wzrost kosztów bieżących funkcjonowania całego budżetu, spowodowanego wzrostem cen energii, paliwa oraz usług. Mimo wszystko udało się rozpocząć ważne dla miasta inwestycje i doprowadzić do szczęśliwego końca te rozpoczęte w poprzednich latach – podkreślał Mariusz Sikora radny z klubu Porozumienie Dla Kutna.

Wydatki budżetu w 2022 roku, zostały zrealizowane w ok. 92 % tj. w kwocie ponad 264 mln zł, z czego wydatki majątkowe w kwocie ponad 36 mln zł.

Zadanie zakończone lub realizowane w 2022 roku obejmowały projekty: rewaloryzacji Zespołu Pałacu Saskiego, budowy infrastruktury turystyczno – rekreacyjnej i sportowej w dolinie rzeki Ochni, modernizacji oświetlenia drogowego wraz z systemem sterowania, przebudowy przyszkolnego kompleksu sportowego na terenie Szkoły Podstawowej Nr 9, budownictwa mieszkaniowego, modernizacji miejskiej infrastruktury drogowej. Tutaj należy podkreślić, że zrealizowano i zakończono: przebudowę ul. M.Skłodowskiej – Curie, Chmielnej i  Spacerowej i ul. Wysockiego, poprawiono bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych na ul. Szymanowskiego, Zamoyskiego i Troczewskiego.

W ubiegłym roku Miasto Kutno udzieliło wsparcia działalności Kutnowskiego Szpitala Samorządowego Sp. z o. o. (zakup sterylizatora) oraz Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

Radni udzielili prezydentowi Kutna wotum zaufania i absolutorium. Podczas głosowania 12 radnych było za, 7 wstrzymało się od głosu.

Zbigniew Burzyński na sesji

Jan Dębski