Prezydent Kutna z absolutorium

Na zdjęciu widać przemawiającego prezydenta Kutna

Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Na wtorkowej (22.06) sesji Rady Miasta Kutno radni 13 głosami "za" zdecydowali o udzieleniu absolutorium dla włodarza miasta.

Głosowanie poprzedziła dyskusja na temat sprawozdania z wykonania budżetu za 2020 rok. Wielokrotnie w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta podkreślana była wyjątkowość sytuacji, w której samorząd musiał funkcjonować przez większość ubiegłego roku. Mowa tu o stanie epidemii, jaki został wprowadzony w Polsce w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Ogólnokrajowe spowolnienia gospodarki, a także spore utrudnienia dla przedsiębiorców wynikające z obostrzeń pandemicznych dały o sobie znać również w kwestii wykonania budżetu. Dochody budżetowe w 2020 roku wyniosły prawie 246 milionów złotych, co daje 95% wykonania planu. Miasto osiągnęło przychody w kwocie 43,8 miliona złotych, co daje nieco ponad 96,5% wykonania planu. Wydatki miasta osiągnęły kwotę ponad 273 milionów złotych, to nieco ponad 93,5% wykonania planu na 2020 rok.

- Był to bardzo ciężki rok, bo nikt z nas nie wiedział, co się wydarzy. Musieliśmy zwiększyć wydatki na środki bezpieczeństwa zarówno w Urzędzie Miasta jak i jednostkach podległych. Z drugiej strony zmniejszyły się wpływy do budżetu. Mimo wszystko udało się wykonać w znacznym stopniu wydatki i dochody miasta, z czego bardzo się cieszę. Mam nadzieję, że najgorszy okres mamy już za sobą – mówił po sesji Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

W głosowaniu w sprawie udzielenia absolutorium 13 radnych z klubu „Porozumienie dla Kutna” było „za”, 6 radnych wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciwko.

- W trakcie pandemii nie zapomniano o potrzebujących pomocy mieszkańcach   i podmiotach gospodarczych m.in. w związku z ustawowymi ograniczeniami w prowadzonej działalności. Miasto pomagało im udzielając: zwolnień, umarzając zaległości, przesuwając terminy płatności, rozkładając na raty zarówno zobowiązania podatkowe oraz cywilnoprawne. Dodatkowo udało się przeprowadzić wiele inwestycji w tym zakup autobusów niskoemisyjnych dla MZK., adaptacja budynku przy ul. Majdany 1 w Kutnie na mieszkania wspomagane, budowa kanalizacji deszczowej przy Al. ZHP. To również przebudowa ulic Jagiełły, Batorego, Chrobrego, Ptasiej, Sowiej i Paderewskiego oraz budowa ul. Stalowej. Ponadto przekazano w formie dotacji przekazano wsparcie dla Kutnowskiego Szpitala Samorządowego Sp. z o. o.  to wszystko pokazuje nam, że prezydent działał w tym trudnym okresie w sposób prawidłowy i przemyślany. Dlatego zdecydowaliśmy się zagłosować za absolutorium i za udzieleniem wotum zaufania – tłumaczy Grzegorz Chojnacki, przewodniczący klubu radnych „Porozumienie dla Kutna”.

Na zdjęciu widać obrady Rady Miasta

Na zdjęciu widać przemawiającego prezydenta Kutna

Na zdjęciu widać radną przemawiającą podczas sesji

Na zdjęciu widać czworo radnych głosujących podczas sesji