Kutno upamiętniło 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

42. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

Kutno upamiętniło 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano umowy, w których postanowiono o dopuszczeniu do zarejestrowania NSZZ Solidarność. Sygnatariuszem ze strony związkowców walczących o swoje prawa był Lech Wałęsa.

Jak podkreślali uczestnicy uroczystości zorganizowanych przy pomniku „Ulotka”, wydarzenia z sierpnia 1980 roku były podwaliną do zwalczenia komunistycznego ustroju w Polsce i na świecie.

- 41 lat temu około 10 milionów Polaków zjednoczyło poczucie przynależności i wzajemna solidarność w buncie przeciwko władzy. Dla wielu z nas te kilkanaście miesięcy od sierpnia 1980 roku do grudnia 1981 roku to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych okresów z życia – mówił Wiesław Taraska, przewodniczący podregionu kutnowskiego NSZZ „Solidarność”.

- W 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych kutnowska wspólnota składa najwyższy hołd i szacunek uczestnikom tamtych wydarzeń za męstwo oraz odwagę w walce o godność i wolność człowieka.  To Solidarność dała impuls do zmian systemowych, które ostatecznie doprowadziły do upadku PRL i innych krajów demokracji ludowej bloku wschodniego. Bez sierpnia 80, bez polskiej Solidarności los Europy mógłby wyglądać inaczej - mówił prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

Uczestnicy uroczystości wśród których byli m.in. wspomniany już Zbigniew Burzyński, zastępcy prezydenta: Jacek Boczkaja i Zbigniew Wdowiak oraz Mariusz Sikora, przewodniczący Rady Miasta Kutno złożyli kwiaty przy pomniku „Ulotka”.

42. rocznica podpisania porozumień sierpniowych