Burze

Ostrzeżenie meteorologiczne

05.05.2024 12:00 - 05.05.2024 22:00

Uwaga - możliwe burze (kategoria 2) !!!

więcej informacji o Ostrzeżenie meteorologiczne nr 36 - burze/2
Biuletyn Informacji Publicznej

Kutno pamięta o Bitwie Nad Bzurą

Obchody 82. rocznicy Bitwy Nad Bzurą

Kutnianie pamiętają o Bitwie Nad Bzurą. W niedzielny (19.09) poranek podczas specjalnie przygotowanych uroczystości przypomniano wydarzenia z września 1939 roku i uczczono pamięć bohaterów poległych podczas walk w obronie ojczyzny.

– Jak co roku spotykamy się tu w miejscu pamięci narodowej w rocznicę Bitwy nad Bzurą. Była to największa bitwa pierwszej fazy II Wojny Światowej. Wzięło w niej udział prawie 700 tysięcy żołnierzy. Jednocześnie była ona najbardziej krwawa, bo zginęło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy po obydwu stronach, a prawie 200 tysięcy zostało wziętych do niewoli. Bitwa Nad Bzurą była też jedną z najważniejszych strategicznie potyczek była jedyną próbą kontrofensywy wojsk polskich i przełamania marszu wojsk niemieckich na Warszawę. Uderzenie Armii Poznań i Pomorze na tyle zdezorganizowało atak niemiecki, że podjęto decyzję o sprowadzeniu nad Bzurę dodatkowych oddziałów pancernych i lotnictwa. A miarą mobilizacji wojsk niemieckich był fakt wizyty na polu bitwy samego Adolfa Hitlera, 13 września. W niemieckich komunikatach wojennych określano Bitwę nad Bzurą jedną z największych i najbardziej krwawych w dziejach – mówił zastępca Prezydenta Kutna Zbigniew Wdowiak.

Licznie zgromadzeni w parku uczestnicy uroczystości tradycyjnie złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej postać gen. Tadeusza Kutrzeby.

– My mieszkańcy Ziemi Kutnowskiej pamiętamy o tej najważniejszej operacji militarnej września. Pamiętamy, że to tutaj na Ziemi Kutnowskiej mieściło się dowództwo wojsk polskich z generałem Tadeuszem Kutrzebą na czele, w Krzesinie, a także w Głogowcu. Pamiętamy, że to stąd wyszło uderzenie na tyły armii niemieckiej rozciągniętej między Warszawą a Łodzią. I dlatego Kutno było postrzegane jako bardzo ważny punkt oporu. Stąd w wielu relacjach, w wielu opiniach to właśnie Bitwa nad Bzurą była nazywana Bitwą pod Kutnem – przybliżał historię mieszkańcom Zbigniew Wdowiak.

Organizatorami obchodów byli: Prezydent Miasta Kutno, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz Dyrektor I LO PUL Liceum Mundurowego im. 37 PP w Kutnie.