Kutnianie upamiętnili przyjazd armii Hallera

104. rocznica Błękitnej Armii

Dziś (25.05) mijają 104 lata od przybycia żołnierzy tzw. „Błękitnej Armii” do Kutna. Żołnierze wojsk dowodzonych przez generała Józefa Hallera stacjonowali w naszym mieście przez kilka miesięcy. Nowocześnie uzbrojeni i świetnie umundurowani żołnierze zapadli w pamięć mieszkańców tak dobrze, że co roku w samo południe pod pamiątkową tablicą na murze kościoła p. w. św. Stanisława Błogosławionego Męczennika w Kutnie składane są wiązanki kwiatów.

Nie inaczej było i w tym roku. Delegacja samorządu kutnowskiego na czele z zastępcą prezydenta Jackiem Boczkają oraz pracownikami wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta upamiętniła 104. rocznicę przyjazdu do Kutna żołnierzy Hallera.

Pod tablicą hallerowską kwiaty złożyli również przedstawiciele parlamentarzystów kutnowskich, władz powiatowych i gminnych, Muzeum Regionalnego, a także kutnowskich szkół SP nr 5 i SP nr 6 oraz mieszkańcy.