Hołd poległym w obronie Ojczyzny

Hołd poległym obrońcom Ojczyzny

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej społeczność kutnowska oddała hołd poległym w obronie Ojczyzny.
Uroczystości miały miejsce przy Pomniku Bohaterów Walk nad Bzurą w Parku Wiosny Ludów. Rozpoczęły się o godzinie 12.00 sygnałem syren alarmowych oraz podniesieniem flagi państwowej na maszt przez poczet flagowy I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Kutnie.
Prezydent Mariusz Sikora w krótkim wystąpieniu przypomniał, że niezmiennie od 85. lat dzień pierwszego września to dla nas symbol wielkiego bohaterstwa i poświęcenia polskiego żołnierza w walce z hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą. - Pamiętamy też o wielkim tragiźmie, jakiego doświadczali mieszkańcy naszego miasta... Pamiętamy też o poświęceniu tysięcy członków organizacji zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, partyzantów, harcerzy. Oddajemy też hołd ofiarom hitlerowskich i stalinowskich obozów zagłady - mówił Prezydent.
Dziekan Kutnowski ks. Jerzy Swędrowski odmówił modlitwę za poległych Obrońców Ojczyzny.
Na zakończenie uroczystości delegacje władz samorządowych, powiatowych, przedstawiciele biur poselskich, służb mundurowych , związków zawodowych, miejskich instytucji, stowarzyszeń, partii politycznych oraz młodzieży szkolnej złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą.
Delegacja władz samorządowych oraz przedstawiciel 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie złożyli również wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie oraz Łąkoszynie.

Uroczystość odbyła się dzięki pomocy i życzliwości:
I LO PUL, OSP Dąbrowszczak, Parafii pw. św. Wawrzyńca oraz Muzeum Pałac Saski w Kutnie.