Czy Miasto Kutno będzie sprzedawać węgiel?

Węgiel kamienny

Wielu mieszkańców pyta, czy Miasto Kutno włączy się w dystrybucję węgla. Prezydent Zbigniew Burzyński nie wyklucza takiej możliwości, ale na razie obowiązujące przepisy prawa nie regulują kwestii związanych z możliwością zakupu i sprzedaży węgla przez gminy. Działalność w tym zakresie obwarowana jest szeregiem ograniczeń wynikających między innymi z ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym.

W chwili obecnej w sejmie trwają dopiero prace legislacyjne nad projektem ustawy o zakupie preferencyjnym węgla przez gminy. Dopiero po przyjęciu przez Rząd i Sejm RP  rozwiązań w tym zakresie podejmiemy decyzję o zaangażowaniu w pomoc mieszkańcom polegającą na sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach określonych przez rządzących.

Na razie jednak prosimy wszystkich mieszkańców, którzy potrzebują takiej pomocy, aby zgłaszali się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i deklarowali swoje zapotrzebowanie na węgiel.

Chcemy wiedzieć, ile węgla potrzeba mieszkańcom miasta. Jaki to ma być węgiel? Czy zwykły, czy może ekogroszek? Wtedy będzie łatwiej również zamówić nam odpowiednią ilość surowca.

Jednocześnie kutnowskie spółki miejskie mają rozważyć możliwość rejestracji jako podmiotu węglowego.