AMZ Kutno wyprodukuje pojazdy dla Wojska Polskiego

Pojazdy opancerzone

Kutnowska firma AMZ kolejny raz wyprodukuje pojazdy dla Wojska Polskiego. W środę firma podpisała oficjalną umowę w tej sprawie, a miasto odwiedził Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

AMZ wyprodukuje dla polskich żołnierzy lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze Kleszcz. Armia zakupi blisko 300 sztuk takich pojazdów w latach 2025-2035.

– Podpisujemy umowę ramową, która poprzedza umowy wykonawcze. Umowa ramowa zawiera te zasady, określa cele. Ta umowa, którą dzisiaj szef agencji uzbrojenia i pan prezes AMZ-KUTNO podpisali, dotyczy 280 sztuk pojazdów, które są za mną – wspaniały, lekki, opancerzony transporter rozpoznawczy - mówił podczas uroczystości Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

- Bardzo się cieszę, że firma AMZ Kutno działa właśnie w naszym mieście, że właśnie tu – od 25 lat – rozwija się polska myśl techniczna. Stworzony przez AMZ lekki opancerzony transporter rozpoznawczy Kleszcz
to produkt całkowicie polski, opracowany głównie przez kutnowskich inżynierów i techników. Prace konstrukcyjne, badania i testy trwające około 10 lat, przyniosły doskonały efekt w postaci sprzętu wojskowego gotowego do wykorzystania w Wojsku Polskim. To będzie znaczące wsparcie dla polskiej obronności, która w ostatnich latach jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu w związku z konfliktami zbrojnymi, które toczą się tuż za naszą granicą - mówił Zbigniew Burzyński prezydent Kutna.

Szef MON podkreślił, że to Polska firma będzie wykonawcą nowego wojskowego pojazdu oraz podziękował prezydentowi Kutna Zbigniewowi Burzyńskiemu za lata pracy włożone w powstanie strefy przemysłowej

– Chciałbym z tego miejsca podziękować panu prezydentowi Zbigniewowi Burzyńskiemu, który kończy swoją misję. Wiem, że jest to finał wieloletniej, niewzruszonej misji z niezwykłym poparciem mieszkańców. Poseł Bejda powiedział mi, że były takie lata, gdzie wszyscy radni byli z Pana komitetu. Dziękuję za tę strefę ekonomiczną, bo jak się wjeżdża do Kutna, jak się widzi to, co zostało zainwestowane, wiem, że bez Pana by się to nie udało. Zostawia Pan po sobie to, co jest dużo lepsze niż pomniki z marmuru, czyli miejsca pracy – dodał minister obrony narodowej.

Podpisana z Agencją Uzbrojenia umowa ma również bardziej przyziemny charakter, szczególnie w ujęciu lokalnym. Taki kontrakt oznacza bowiem stabilną perspektywę rozwoju dla dużego pracodawcy jakim jest AMZ Kutno,

- Dla miasta kolejne miejsca pracy i co za tym idzie zwiększone wpływy z podatku PIT. Do tego dochodzi jeszcze zwiększone zapotrzebowanie na usługi u lokalnych kontrahentów. To wszystko ma bardzo duże znaczenie dla gospodarki całego regionu kutnowskiego. Raz jeszcze składam ogromne gratulacje Zarządowi AMZ Kutno i wszystkim pracownikom w związku z pozyskaniem tak znaczącego kontraktu - dodał prezydent Burzyński.

Podpisanie umowy w sprawie produkcji wozów opancerzonych

Źródło i fot. Radio Łódź