Aktualizacja ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków

Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach (Dz.U. z 2019 r. poz. 2010 z późn. zm.), gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe (szamb) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Wpisy do ewidencji dokonywane są na podstawie zgłoszenia właściciela lub użytkownika nieruchomości, na której zlokalizowany jest zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.

W związku z powyższym, zwracamy się z uprzejmą prośbą do właścicieli nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej, o wypełnienie oświadczenia dotyczącego posiadanego zbiornika bezodpływowego (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków, a następnie dostarczenia go do Urzędu Miasta Kutno, Pl. Marsz. J. Piłsudskiego 18, 99-300 Kutno osobiście albo za pośrednictwem poczty.

Osoby, u których zaszła jakakolwiek zmiana np. podłączyli nieruchomość do sieci kanalizacyjnej sanitarnej lub zmienili zbiornik bezodpływowy na oczyszczalnię przydomową również zobowiązani są do niezwłocznego dostarczenia zgłoszenia o dokonanej zmianie.

Druki oświadczenia dostępne są poniżej lub w Urzędzie Miasta Kutno, Wydział Ochrony Środowiska, pokój 316 i 327.

Jednocześnie Urząd Miasta przypomina, że zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2019 r. poz. 2010 z późn. zm.) właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z takich usług wykonywanych wyłącznie przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie miasta Kutno, poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Osoby, które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych, powinny to uczynić niezwłocznie.

Lista firm posiadających zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych dostępna jest na stronie BIP Urzędu Miasta Kutno – www.um.kutno.bip.e-zeto.eu -  Ochrona Środowiska - Gospodarka ściekowa.

Załącznik Rozmiar Pobierz
pdf Oświadczenie