44. rocznica powstania NSZZ Solidarność

Foto z obchodów

W samo południe, 31 sierpnia 2024 r. mieszkańcy Kutna upamiętnili 44. rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Dokładnie 44 lata temu, 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisane zostały porozumienia sierpniowe między opozycją demokratyczną a rządem komunistycznym. Jednym z postulatów tych porozumień było dopuszczenie do zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Sygnatariuszem ze strony walczących związkowców był Lech Wałęsa.

Uczestnicy uroczystości zorganizowanych przy pomniku „Ulotka”, przy dawnych zakładach farmaceutycznych "Polfa" podkreślali, że wydarzenia sprzed 44 lat były podwaliną do zwalczenia komunistycznego ustroju w Polsce, a także na świecie.

W trakcie wydarzenia głos zabrali przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, ksiądz dziekan Jerzy Swędrowski, prezydent Kutna Mariusz Sikora oraz poseł Tadeusz Woźniak. Odśpiewano także nieoficjalny hymn ówczesnej opozycji antykomunistycznej, czyli piosenkę "Mury" Jacka Kaczmarskiego.

Ostatnim elementem uroczystości było złożenie przez przybyłe delegacje kwiatów pod pomnikiem „Ulotką”.

W uroczystościach z ramienia Miasta Kutno udział wzięli - poza wspomnianym Mariuszem Sikorą - Paweł Markiewicz - Przewodniczący Rady Miasta Kutno, Jacek Korowajski - Sekretarz Miasta.