Burze

Ostrzeżenie meteorologiczne

05.05.2024 12:00 - 05.05.2024 22:00

Uwaga - możliwe burze (kategoria 2) !!!

więcej informacji o Ostrzeżenie meteorologiczne nr 36 - burze/2

41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Kutno upamiętniło 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano umowy, w których postanowiono o dopuszczeniu do zarejestrowania NSZZ Solidarność. Sygnatariuszem ze strony związkowców walczących o swoje prawa był Lech Wałęsa.

Jak podkreślali uczestnicy uroczystości zorganizowanych przy pomniku „Ulotka”, wydarzenia z sierpnia 1980 roku były podwaliną do zwalczenia komunistycznego ustroju w Polsce i na świecie.

- 41 lat temu około 10 milionów Polaków zjednoczyło poczucie przynależności i wzajemna solidarność w buncie przeciwko władzy. Dla wielu z nas te kilkanaście miesięcy od sierpnia 1980 roku do grudnia 1981 roku to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych okresów z życia – mówił Wiesław Taraska, przewodniczący podregionu kutnowskiego NSZZ „Solidarność”.

- Przez te 41 lat niezbyt często wracaliśmy do tamtych dni. Przytłoczyły je inne wydarzenia: Stan Wojenny, zmarnowane lata 80-te, a potem Okrągły Stół i mozół budowania Trzeciej Rzeczypospolitej. Przez ten czas bardzo się poróżniliśmy. Ówcześni przyjaciele, którzy walczyli ramię w ramię o wolną Polskę, dzisiaj są zaciekłymi wrogami – dodał Wiesław Taraska.

Uczestnicy uroczystości wśród których był m.in. Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna i Mariusz Sikora, przewodniczący Rady Miasta Kutno złożyli kwiaty przy pomniku „Ulotka”.