Kościół parafialny pw. św. Stanisława

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Łąkoszynie istnieje prawdopodobnie już od XIII w. Drewniany kościół poprzedzający dzisiejszą świątynię zbudowano w 1758 r. Obok kościoła pierwotnie istniał cmentarz, przeniesiony w 1813 r. na obecne miejsce, przy ul. św. Stanisława. W 1909 r. kościół spłonął od uderzenia pioruna. Budowniczym nowej świątyni był ks. Wacław Kinast, jej projekt opracował architekt Strzeżysław Bowbelski. Uroczysta konsekracja nowego kościoła odbyła się w październiku 1912 r.
Powstał budynek neogotycki, z cegły, nietynkowany, na planie nieregularnym, z wysuniętym trójbocznie zamkniętym prezbiterium, z kaplicami bocznymi. W korpusie głównym nawa przykryta wysokim blaszanym dachem dwuspadowym. Wejście do świątyni przysłania trzykondygnacyjna wieża, przykryta hełmem w formie wysokiego ostrosłupa na podstawie kwadratu. We wnętrzu znajduje się tabernakulum ze spalonego kościoła, poddane gruntownej renowacji, obecnie prezentowane na bocznym ołtarzu, oraz siedemnastowieczny obraz nad wejściem.

dr J. Saramonowicz