Lekarze weterynarii apelują o informacje w sprawie ptaków

Weterynarze proszą o pomoc w walce z wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI). Lekarze informują, że w związku z zagrożeniem wystąpieniem wirusa na terenie powiatu kutnowskiego, trzeba zintensyfikować działania monitorujące dzikiego ptactwa.

Jak informują lekarze weterynarii, zdecydowana większość ptaków u których stwierdzono wirusa należy do rzędu blaszkodziobych, siewkowych i szponiastych. Duży odsetek wyników dodatnich stanowią też przypadki u różnych rodzajów dzikich gęsi.

Powiatowy Lekarz Weterynarii zwraca się więc z apelem, do mieszkańców o pomoc w zlokalizowaniu miejsc, w których znajdują się zwłoki padłych ptaków dzikich. W przypadku znalezienia takich ptaków należy bezzwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii, odpowiedni urząd gminy lub innego lekarza weterynarii działającego na terenie powiatu. Zwłoki należy również pozostawić w miejscu, w którym zostały odnalezione.