Biuletyn Informacji Publicznej

Dom, w którym przebywał Jan Nowak Jeziorański

Dom, w którym przebywał Jan Nowak Jeziorański

W domu przy ul. Kochanowskiego 12, w początkach czerwca 1942 roku przebywał Jan Nowak Jeziorański, podróżując przez Kutno w mundurze kolejarza Ostbahnu, pod fałszywą tożsamością przyjaciela z dzieciństwa Jana Kwiatkowskiego w ramach Akcji „N” zorganizowanej przez Związek Walki Zbrojnej Armii Krajowej polegającej na kolportażu pism i ulotek obniżających morale żołnierzy niemieckich. 
Nocował w mieszkaniu Stanisława Celmera (1887-1969) – kolejarza, który osiedlił się w Kutnie wraz z żoną Michaliną w 1918 roku. Zakwaterowanie dla kurierów organizowała ich córka Regina Celmer (z męża Kuleczka), która tak po latach wspominała pierwsze spotkanie Janem Nowakiem Jeziorańskim: 
„Pewnego dnia do mojego mieszkania zastukał młody mężczyzna, o którego przyjeździe, wiedzieliśmy wcześniej od nocowanych kurierów. Wiadomo było tylko tyle, że jest on ważnym z bibułą. To właśnie spotkania ze mną opisał Jan Nowak Jeziorański...w konspiracyjnej biografii Kurier z Warszawy”(...) Kurierzy mogli najczęściej wyskoczyć z pociągu w obrębie nastawni, z której doprowadzano ich do różnych ważnych miejsc w mieście, a czasami do pociągów w różnych kierunkach z pominięciem dworca. Przekazywano także listy, paczki i tzw. „ bibułę”. A wszystko to było wyrzucane z okna pociągu przed wjazdem na dworzec ...”.

Fot. Google Street View