Przetarg ograniczony

PREZYDENT  MIASTA  KUTNO

ogłasza
I przetarg ustny ograniczony
 na sprzedaż nieruchomości gruntowych położonych w Kutnie
 przy ul. Sklęczkowskiej.

1. Przetarg odbędzie się w dniu 04 września 2024 roku o godzinie 11:00, w Urzędzie Miasta Kutno, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 18, pok. 403.

2. Przedmiotem przetargu są nieruchomości gruntowe niezabudowane stanowiące własność Miasta Kutno położone w Kutnie przy ul. Sklęczkowskiej, o łącznej powierzchni 1,6366 ha oznaczone w ewidencji gruntów i budynków m. Kutna obręb 3-Sklęczki jako działki:

• nr 87 o pow. 0,2587 ha, ujawniona w księdze wieczystej nr LD1K/00039129/4,
  • nr 89/1 o pow. 0,7270 ha, ujawniona w księdze wieczystej nr LD1K/00016205/4,
  • nr 94/1 o pow. 0,6509 ha, ujawniona w księdze wieczystej nr LD1K/00019886/2.

3. Nieruchomości leżą na terenie, dla którego brak jest opracowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W “Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kutna” znajdują się na terenie oznaczonym symbolem P - Tereny zabudowy przemysłowej, magazynów, składów i baz. Nie posiadają bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Przez teren działek nr 89/1 i 94/1 przebiega zbiorczy ciek wodny „Malinka”.
Grunty sklasyfikowane są w ewidencji gruntów m. Kutna jako grunty rolne klasy IV i V oraz łąki.

4. Wobec faktu, iż nieruchomości nie posiadają bezpośredniego dostępu do drogi publicznej a także stanowią nieruchomość rolną przetarg ogranicza się do właścicieli nieruchomości przyległych oraz spełniających wymogi określone w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2024 r., poz. 423).
Osoby spełniające ten warunek w celu zakwalifikowania ich do udziału w przetargu winny złożyć stosowne dokumenty w Urzędzie Miasta Kutno pokój nr 203, do dnia 26 sierpnia 2024 r. do godziny 15.30.
Lista osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w przetargu zostanie wywieszona 27  sierpnia 2024 r. w siedzibie Urzędu Miasta Kutno na tablicy ogłoszeń.

5. Zgodnie z przepisami cytowanej wyżej ustawy nabywcą nieruchomości może być wyłącznie rolnik indywidualny. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków.

6. Cena wywoławcza do przetargu wynosi 497.000 zł. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów  i usług (Dz. U. z 2024 r., poz. 361 ze zm.) zbycie nieruchomości jest zwolnione z podatku VAT.

7. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium w pieniądzu, w wysokości 50.000 zł w terminie do dnia 29 sierpnia 2024 roku na konto Urzędu Miasta Kutno w Banku BNP Paribas Bank Polska S.A. numer 11 2030 0045 1110 0000 0164 9780.
Wadium podlega zwrotowi w ciągu 3 dni od daty zakończenia przetargu z tym, że wadium uczestnika, który przetarg wygra zalicza się na poczet ceny nabycia.
Cena nabycia pomniejszona o wpłacone wadium płatna jest przed dniem zawarcia umowy sprzedaży.
Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się osoby, która przetarg wygra od zawarcia umowy notarialnej.
Wniesienie wadium jest równoznaczne z potwierdzeniem, że uczestnik przetargu zapoznał się z ogłoszeniem o przetargu, akceptuje warunki określone w ogłoszeniu, jest mu znany stan faktyczny i prawny nieruchomości.

8. Przystąpienie do przetargu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (RODO).

9. Uczestnicy przetargu zobowiązani są przedstawić komisji przetargowej:
-  osoba fizyczna - ważny dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty bądź  paszport);
- osoby fizyczne pozostające w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej (dotyczy również osób prowadzących własną działalność gospodarczą) zobowiązane są stawić się na przetargu wraz z współmałżonkiem bądź złożyć pisemne oświadczenie współmałżonka o wyrażeniu przez niego zgody na nabycie nieruchomości;
 - osoba prawna – aktualny odpis z KRS oraz dokumenty upoważniające do reprezentowania osoby prawnej;
 - pełnomocnik – ważne pełnomocnictwo (notarialne lub z podpisem notarialnie poświadczonym) oraz ważny dokument potwierdzający tożsamość;
 - cudzoziemiec – zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – w przypadkach gdy jest ono wymagane.

10. Nabywca nieruchomości zostanie powiadomiony o miejscu i terminie zawarcia  umowy sprzedaży, najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Nieprzystąpienie nabywcy bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy notarialnej upoważnia właściciela do odstąpienia od jej zawarcia, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi.

11. Koszty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy w całości ponosi nabywca.

12. Dodatkowych informacji dotyczących warunków przetargu udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa Urzędu Miasta Kutno-tel. 24 253-12-47, pok.203.

Adres źródłowy: https://um.kutno.pl/index.php/ogloszenie/i-przetarg-ustny-ograniczony-na-sprzedaz-nieruchomosci-gruntowych-polozonych-w-kutnie