Kutno potrafi zabiegać o fundusze europejskie
Unia Europejska nie tak dawno ogłosiła nowy długoterminowy budżet na lata 2021-2027. Będzie to kolejny okres, w którym do Polski trafią pieniądze na różnego rodzaju projekty. Tym samym kończy się też kolejny okres finansowania unijnego przypadający na lata 2014-2020. W ciągu ostatnich sześciu lat do Kraju Nad Wisłą przekazano ponad 496 miliardów złotych. Pieniądze zostały rozdysponowane w konkursach i trafiły również do Kutna. Tylko przez ostatnie sześć lat do Miasta Róż trafiło w sumie prawie 40 milionów złotych na sześć realizowanych projektów.
- Dzięki środkom z Unii Europejskiej w Kutnie powstał żłobek, wybudowaliśmy również Centrum Seniora. Pieniądze unijne pozwoliły również zrewitalizować najstarszą część miasta. To nie tylko modernizacja Placu Wolności, ale również przywrócenie blasku Willi Doktora Troczewskiego, gdzie znajduje się Urząd Stanu Cywilnego i Centrum Dialogu. Ta inwestycja dała nam również efekt ekologiczny poprzez wymianę starych pieców w kamienicach. To też korzyści w zakresie infrastruktury, bo wymieniliśmy nawierzchnię ulic znajdujących się w okolicach Placu Wolności i Rynku Zduńskiego. Pieniądze z Unii Europejskiej zainwestowaliśmy też w ekologiczny transport i kupiliśmy sześć elektrycznych autobusów, do których dobudowaliśmy potrzebną infrastrukturę – wylicza Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.
Sześć zrealizowanych przez Kutno projektów łącznie pochłonęło ponad 66,5 miliona złotych. Jak już wspomnieliśmy prawie 40 milionów to dotacje z Unii Europejskiej.
Poniżej prezentujemy wykaz inwestycji, które wykonaliśmy dzięki środkom unijnym w latach 2014-2020:
- Zakup niskoemisyjnych autobusów oraz modernizacja infrastruktury transportowej (wartość projektu ponad 21 milionów złotych, dofinansowanie – prawie 14,7 miliona złotych).
- Projekt Cyfrowy Pitagoras – wyposażenie pięciu kutnowskich szkół w nowoczesne narzędzia kształcenia (wartość projektu – ponad 1,5 miliona złotych, dofinansowanie – ponad 1,4 miliona złotych)
- Powstanie Centrum Seniora (wartość Projektu - 1,9 miliona złotych, dofinansowanie – prawie 1,2 miliona złotych)
- Adaptacja budynku na Majdanach – powstanie mieszkań wspomaganych (wartość projektu – 2,7 miliona złotych, dofinansowanie 1,8 miliona złotych)
- Powstanie żłobka przy ul. Troczewskiego (wartość projektu – ponad 3,6 miliona złotych, dofinansowanie ponad 2,2 miliona złotych)
- Rewitalizacja najstarszej, historycznej części Kutna (wartość projektu 35,6 miliona złotych, dofinansowanie – prawie 18 milionów złotych).
Prawie 40 milionów złotych, które pozyskaliśmy z funduszy unijnych poprawiło znacząco komfort życia mieszkańców Kutna. Każda złotówka inwestowana była z myślą o lepszym, codziennym funkcjonowaniu mieszkańców miasta.