Rodzinne i piknikowe Święto Konstytucji 3 Maja
Całe rodziny spędzały wspólnie Święto Konstytucji 3 Maja w Kutnie. Uroczystości 232. rocznicy uchwalenia konstytucji zorganizowane zostały w Parku Traugutta i połączone były z Piknikiem Organizacji Pozarządowych.
Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Św. Wawrzyńca. Później uczestnicy przemaszerowali ulicą Królewską do Parku Traugutta. Na dużej scenie rozstawionej w parku wagę wydarzeń sprzed 232 lat podkreślił prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.
- Mimo, że Konstytucja 3-go Maja nie przyniosła trwałych zmian, to stała się najważniejszym symbolem naszej niepodległości oraz troski o dobro wspólne. Przez wieki łączyła Polaków we wspólnotę narodową. W trudnych momentach dziejowych, podczas zaborów, okupacji niemieckiej i w czasie PRL dawała siłę do walki o suwerenny byt Ojczyzny. Dlatego jesteśmy tu, aby oddać hołd naszym przodkom, twórcom wiekopomnego dzieła i zamanifestować jedność naszej wspólnoty. Dziś, po upływie ponad dwóch wieków, jeszcze pełniej doceniamy dziedzictwo duchowe Konstytucji 3 Maja - przywiązanie do wolności, symboli narodowych, poczucie odpowiedzialności za społeczeństwo. Niech wartości towarzyszące twórcom Konstytucji 3 Maja będą obecne w sercach każdego z nas. Brońmy je i starannie pielęgnujmy - mówił prezydent Burzyński.
Po oficjalnej części uroczystości na scenie pojawiły się dzieci ze wszystkich miejskich przedszkoli i uczniowie wszystkich szkół podstawowych, którzy zaprezentowali narodowe tańce: krakowiaki i polonezy. Przed publicznością pokazały się również Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej oraz Orkiestra Gminy Kutno.
W całym Parku Traugutta środowe popołudnie można było spędzić w bardzo miły i aktywny sposób. Dla dzieci przygotowane były dmuchańce, gry, zabawy i specjalna kolejka, która woziła chętnych wokół parkowego stawu. Miłośnicy sportu mogli spróbować swoich sił w baseballowym namiocie czy na boisku do siatkówki plażowej. Nie zabrakło atrakcji przygotowanych przez stowarzyszenia biorące udział w Pikniku Organizacji Pozarządowych. Wielkie podziękowania należą się wszystkim współpracującym przy tym wydarzeniu instytucjom i organizacjom: Kutnowski Szpital Samorządowy, Hufiec ZHP Kutno, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Stowarzyszenie Historyczne "Pułk 37", Grupa Ratownictwa Medycznego "OSP Dąbrowszczak", Towarzystwo Walki z Kalectwem, Fundacja Maria Magdalena, Fundacja Niebieski Wiatrak, MKS Stal BiS Kutno, UKS Delfinek Kutno, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Kutnowski Dom Kultury i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie.