Historia miasta

Zdjęcie przykładowego stanowiska archeologicznego[0]

Położenie

Kutno (33,6 km kw. powierzchni, 45 475 stałych mieszkańców) leży na pograniczu krain geograficznych i historycznych (Mazowsza, Kujaw, Ziemi Łęczyckiej i Wielkopolski ). Przez miasto przepływa uchodząca do rzeki Bzury Ochnia. Kutno jest stolicą powiatu kutnowskiego, obejmującego 11 gmin.

Kutno, usytuowane w centrum Polski (21 kilometrów od jej geometrycznego środka), leży na w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych o znaczeniu międzynarodowym: Autostrada A1, DK Nr 92 (dawna E30 Moskwa-Berlin), DK Nr 1 (E75 Gdańsk-Wiedeń).

 

Atrakcje

Kutno szczyci się atrakcyjną Starówką z odnowionymi: ulicą Królewską i Placem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie mieszkańcy miasta chętnie spacerują i wypoczywają. Można tu obejrzeć interesujące zabytki. Wśród nich urodą wyróżnia się klasycystyczny, odrestaurowany ratusz, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego, w którym można obejrzeć pamiątki i dokumenty obrazujące dzieje miasta. Inne warte obejrzenia zabytki to także dawny Teatr Miejski (obecnie Centrum Teatru, Muzyki i Tańca), gdzie przed laty spotkał się z mieszkańcami miasta noblista Henryk Sienkiewicz; Zespół Pałacowy z lat 1775-91, w którym gościli cesarz Napoleon Bonaparte, król pruski Fryderyk August i przebywający z misją wojskową Charles de Gaulle (1920). Są tu także: klasycystyczna kaplica - mauzoleum dawnych właścicieli Kutna Walentyny i Feliksa Mniewskich, neogotycki kościół wzniesiony w latach 1882-85 , Pałac Saski, który został ufundowany przez króla Augusta III. Uważny obserwator na pewno dostrzeże urokliwe zakątki i budowle miasta.

Kutno to Europejskie (pierwsze poza USA) Centrum Małej Ligi Baseballowej dla 55 krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Daje możliwość promowania sportu i zachęcania dzieci i młodzieży do jego uprawiania. Dwukrotnie odbyły się tu mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie sportu. Na terenie miasta można także uprawiać inne dyscypliny sportu, m. in. piłkę nożną, piłkę koszykową czy lekką atletykę. Od 2012 r. w pobliżu Centrum małej Ligi Baseballowej działa nowoczesny Aquapark Kutno.

 

Miasto otwarte na kontakty zagraniczne

Kutno rozwija kontakty z zagranicą, o czym świadczy współpraca z miastem Bat-Yam w Izraelu i saksońskim miastem Grimma. W ramach Związku Gmin Regionu Kutnowskiego współpracuje z północnoangielskim Hrabstwem Northumberland. Współpraca dotyczy wymiany kulturalnej, sportowej oraz młodzieży. Kontakty zagraniczne dają miastu możliwość wzbogacania i wymiany doświadczeń.

 


Adres źródłowy: https://um.kutno.pl/index.php/historia-miasta

Załączniki
  • [0] https://um.kutno.pl/sites/default/files/styles/wide/public/paragraph.image.field_image/history_0.png?itok=l03XpFsX