Prezydent Sikora z absolutorium za 2025 rok
Radni Rady Miasta Kutno spotkali się na sesji absolutoryjnej, podczas której debatowali m.in. nad stanem miasta. Zwieńczeniem dyskusji było udzielenie Prezydentowi Miasta Kutno Mariuszowi Sikorze wotum zaufania oraz absolutorium za 2025 rok.
W czasie obrad prezydent Mariusz Sikora przedstawił dokonania samorządu w 2025 roku.
- W minionym roku dochody Miasta zostały zrealizowane w kwocie ponad 339 mln zł tj. w 96,4%. Dochody bieżące stanowiące najważniejsze źródła finansowania osiągnięto w kwocie ponad 315 mln zł i w porównaniu do roku 2024 r., gdzie kwota dochodów wyniosła 284 mln stanowiło, to wzrost o 31 mln zł. Był to duży wzrost o ponad 10 %.
Dochody majątkowe stanowiły ponad 23 mln zł. i obejmowały przede wszystkim dotacje ze środków zewnętrznych jakie wpłynęły do budżetu na finansowanie zadań inwestycyjnych. Wydatki Miasta wykonano w kwocie 353 mln zł tj. w 93 % z tego wydatki inwestycyjne w kwocie 41 mln zł. Dobre wykonanie dochodów przy racjonalnej gospodarce wydatkami bieżącymi dało efekt w postaci zmniejszenia planowanego deficytu z kwoty 26 mln zł do kwoty 14 mln zł tj. zmniejszenie deficytu o 12 mln zł - wyjaśniał Mariusz Sikora, Prezydent Kutna.
[1]
W 2025 roku zrealizowanych zostało wiele inwestycji w obszarze budowy i modernizacji dróg i chodników. Zakres realizowanych zadań obejmował modernizację ulic: Skłodowskiej–Curie, Wyszyńskiego, Szpitalnej, Holenderskiej Staszica, oraz Wajdy i Słowackiego.
Przeprowadzono modernizację skrzyżowania ulic Kasztanowej i Północnej z zainstalowaniem oczekiwanej sygnalizacji świetlnej. Realizowano budowy ulic: Kosmonautów, Kolumba, Komuny Paryskiej oraz Żniwnej. Wszystkie te zadania są już zakończone i oddane do użytkowania.
- Ubiegły rok to również oddanie do użytku 36 mieszkań w dwóch blokach przy ul. Siemiradzkiego. W roku 2025 podjęto intensywne działania celem pozyskania dofinansowania z Banku BGK na budowę budynku mieszkalnego przy ul. Kochanowskiego oraz na modernizację zasobów mieszkaniowych przy ul. Sienkiewicza. Działania zakończyły się sukcesem. Miasto pozyskało dofinansowania i obecnie rozpoczynają się procedury przetargowe - dodał Mariusz Sikora.
Warto dodać, że w ubiegłym roku kontynuowana była budowa nowego żłobka Miejskiego dla 58 dzieci - prace zostały już zakończone i obecnie trwa nabór. W roku ubiegłym podpisano umowę na przebudowę basenu przy Szkole Podstawowej nr 9. Obecnie po przetargu rozpoczęła się realizacja umowy wykonawczej.
Rok 2025 to rok w którym Miasto Kutno po raz kolejny przekazało środki dla Komendy Powiatowej Policji w Kutnie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców poprzez realizację patroli ponadnormatywnych. Kutnowski Szpital Samorządowy, po raz kolejny otrzymał wsparcie w kwocie 400 tys. zł. tym razem na zakup sterylizatora.
Cały czas są podejmowane działania w obszarze pozyskiwania środków zewnętrznych. Takim zadaniem jest boisko przy Szkole Podstawowej Nr 7. W ubiegłym roku po wielu latach starań pozyskaliśmy teren od skarbu państwa, rozpoczęliśmy projektowanie, a następnie wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowaniem. Obecnie mamy już pozytywną decyzję przyznającą środki, a po podpisaniu umowy przejdziemy do realizacji zadania.
- Od wielu lat miasto najwięcej przeznacza na oświatę i wychowanie to jest ponad 32 % wydatków, drugą pozycją w budżecie jest wsparcie rodzin i pomoc społeczna na które miasto przeznacza ok. 19 % wydatków. W 2025 roku ruszył obiecany przeze mnie program wsparcia młodych kutnowskich rodzin tj. Różne Wsparcie i Akademia Rodzica.Program opiera się na jednorazowym świadczeniu w wysokości 2.000 zł z tytułu urodzenia dziecka oraz wsparciu młodych rodziców poprzez spotkania z pediatrami, psychologami, oraz innymi specjalistami wspierającymi młode małżeństwa w okresie wychowania dziecięcego - podkreślał Mariusz Sikora.
Kontynuujemy i dbamy o rozwój funkcjonalności Kutnowskiej Karty Mieszkańca. Pamiętamy, że dzięki niej wszyscy mieszkańcy Kutna mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.
Warto jednak podkreślić, że rok 2025 to nie tylko inwestycje i dobre wskaźniki finansowe. To także wiele działań miękkich, społecznych, kulturalnych i promocyjnych, które budowały pozytywny wizerunek Kutna oraz wzmacniały poczucie lokalnej wspólnoty.
Kutno zostało laureatem Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Łódzkie dla Biznesu” w kategorii „Przedsiębiorczy Samorząd”, co potwierdza, że jesteśmy postrzegani jako miasto przyjazne przedsiębiorcom, inwestorom i lokalnemu rozwojowi. W ten klimat wpisuje się również kolejna – III edycja Kutnowskiego Forum Gospodarczego, która odbyła się w październiku minionego roku.
Dużym sukcesem promocyjnym było również wyróżnienie Muzeum Pałac Saski w plebiscycie „Cuda Polski 2025” National Geographic Traveler. To ważny sygnał, że Kutno coraz mocniej zaznacza swoją obecność na turystycznej i kulturalnej mapie Polski.
- Szczególnie cieszy również to, że odrestaurowany Pałac Saski nie jest wyłącznie pięknym zabytkiem, ale staje się żywą przestrzenią spotkań, edukacji i nowych wydarzeń. Dobrym przykładem były pierwsze edycje Festiwalu Porcelany oraz Święta Czekolady, które pokazały, że to miejsce ma ogromny potencjał do tworzenia atrakcyjnej, rozpoznawalnej oferty kulturalnej i turystycznej. Takie inicjatywy dobrze wpisują się w szersze działania na rzecz budowania marki Kutna jako miasta ciekawego, aktywnego i otwartego - podsumował Mariusz Sikora.
Po dyskusji przyszedł czas na głosowanie w sprawie udzielenia wotum zaufania dla prezydenta Kutna. 14 radnych zagłosowało za udzieleniem wotum (radni klubu Porozumienie dla Kutna oraz radni Koalicji Obywatelskiej), 7 wstrzymało się od głosu.
Z kolei przy głosowaniu nad absolutorium dla Mariusza Sikory, 14 radnych było za udzieleniem (Porozumienie dla Kutna i radni Koalicji Obywatelskiej), a 6 radnych zagłosowało przeciw udzieleniu absolutorium.
- Bardzo dziękuję wszystkim radnym, którzy zagłosowali za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium. To dla mnie ważny sygnał i ogromny kredyt zaufania. Cały czas staramy się rozwijać miasto i stwarzać mieszkańcom, jak najlepsze warunki do życia. Przed nami cały czas dużo pracy do wykonania, ale nie boimy się działać, nie chowam się również przed mieszkańcami, bo to codzienne rozmowy z Kutnianami dają mi też nowe spojrzenie na pewne tematy za co bardzo dziękuję - mówił podczas sesji Mariusz Sikora.