Trwa II edycja programu Ciepłe Mieszkanie - można składać deklaracje

Urząd Miasta Kutno [0]

Dobra informacja dla wszystkich chcących wymienić źródło ciepła w swoim mieszkaniu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje II edycję Programu „Ciepłe Mieszkanie”. Celem Programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych, poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Mieszkańcy, którzy będą chcieli skorzystać z programu, o wypełnienie wstępnej deklaracji uczestnictwa i złożenie jej w Urzędzie Miasta Kutno, w celu oszacowania liczby osób zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania oraz określenia kwoty oczekiwanego wsparcia. Zebrane dane stanowić będą podstawę do wystąpienia o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W przypadku uzyskania dotacji, przygotowany zostanie nabór wniosków dla mieszkańców, tj. beneficjentów końcowych. Deklaracja nie stanowi zobowiązania ani oficjalnego zgłoszenia udziału w Programie.

W obecnej edycji programu rozszerzono grono beneficjentów programu, zwiększono poziomy dofinansowania oraz wysokość progów dochodowych uprawniających do uzyskania określonej kwoty wsparcia finansowego.

Obecna edycja Programu skierowana jest do:
•    osób fizycznych posiadających tytuł prawny, wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym,
•    najemców lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy (jeżeli nie wszystkie lokale mieszkalne w budynku stanowią własność gminy),
•    wspólnot mieszkaniowych składających się od 3 do 7 lokali.

W PRZYPADKU OSÓB FIZYCZNYCH przedsięwzięciem objętym dofinansowaniem jest: demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz:
1.    zakup i montaż źródła ciepła: pompy ciepła typu powietrze/woda, pompy ciepła typu powietrze/powietrze, kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet o podwyższonym standardzie lub ogrzewania elektrycznego;
2.    podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku.

Dodatkowo mogą zostać dofinansowane (tylko w przypadku realizacji ww działań, dopuszcza się wybór więcej niż jednego zadania):
1.    demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub ciepłej wody użytkowej w lokalu mieszkalnym, instalacji gazowej od przyłącza gazowego / zbiornika na gaz do kotła;
2.    zakup i montaż okien i/lub drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż);
3.    zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
4.    dokumentacja projektowa dotycząca powyższego zakresu.

Wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodów beneficjenta lub osób w jego gospodarstwie domowym i ustalona została na poziomie:
1)    podstawowym - do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 500,00 zł.
•    dotyczy osób, których roczny dochód nie przekracza kwoty 135 000,00 zł (dochód tylko Wnioskodawcy),

2)    podwyższonym - do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 27 500,00 zł.
•    dotyczy osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego, nie przekracza kwoty:
•    1.894,00 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub
•    2.651,00 zł w gospodarstwie jednoosobowym,

3)    najwyższym - do 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 41 000,00 zł.
•    1090,00 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub
•    1.526,00 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub
•    które mają ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, potwierdzonego zaświadczeniem. Zasiłek musi przysługiwać  w każdym z kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia oraz co najmniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie,
W przypadku 2) i 3) poziomu dofinansowania niezbędne będzie przedłożenie stosownego zaświadczenie o wysokości dochodów.

W PRZYPADKU WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH dotacja obejmuje:
•    demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynku oraz
•    zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
•    zakup i montaż: nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych, mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także na przygotowanie dokumentacji (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy).
Wysokość przewidzianego dofinansowania to maksymalnie 60 proc. kosztów kwalifikowanych, przy czym może wynieść ono:
•    do 350 tys. zł - w przypadku kompleksowej termomodernizacji budynku z wymianą źródła ciepła (wspólnego lub wszystkich źródeł indywidualnych),
•    do 360 tys. zł - w przypadku kompleksowej termomodernizacji budynku z wymianą źródła ciepła (wspólnego lub wszystkich źródeł indywidualnych), jeżeli przedsięwzięcie obejmuje dodatkowo zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej lub do 375 tys. zł gdy zadanie uwzględnia pompy ciepła,
•    do 150 tys. zł, jeżeli projekt zakłada tylko termomodernizację, bez wymiany źródeł ciepła.

Zainteresowanych prosimy o składanie deklaracji informacyjnej w terminie do 24.10.2023r. do Urzędu Miasta Kutno, w jeden z następujących sposobów:
•    osobiście,
•    pocztą na adres: Urząd Miasta Kutno, pl. Marsz. J. Piłsudskiego 18, 99- 300 Kutno lub
•    na adres  e-mailowy: urzadat[1]um [dot] kutno [dot] pl

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o Programie.

Załącznik Rozmiar Pobierz
pdf Deklaracja osoby ficzyczne
118.75 KB Pobierz
pdf Deklaracja wspólnoty mieszkaniowe