Stanowisko miasta Kutna w sprawie przekazania Poczcie Polskiej SA danych osobowych[0]

W dniu 23 i 24 kwietnia br. do Urzędu Miasta Kutna wpłynęły korespondencje mailowe dotyczące udostępnienia operatorowi Poczcie Polskiej  danych osobowych zawartych w spisie wyborców miasta Kutna. Pierwsza korespondencja nie była opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym, pozwalającym na identyfikację osoby składającej wniosek. Korespondencja z dnia 24 kwietnia br. to dokument elektroniczny opatrzony podpisami kwalifikowanymi dwóch członków Zarządu Poczty Polskiej S.A. oraz załącznik w postaci kopii decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 roku, dotyczącej polecenia Poczcie Polskiej S.A. realizacji działań w zakresie przeciwdziałania  COVID-19.

W obowiązującym stanie prawnym  nie istnieje żaden przepis prawa, który z jednej strony upoważniałby organy jednostek samorządu terytorialnego, prowadzące rejestr wyborców i przygotowujące spis wyborców, do przekazywania danych osobowych zawartych w spisach wyborców do osoby prawnej, jaką jest Poczta Polska S.A.

Przesłana decyzja Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 roku upoważnia  Pocztę Polską do podjęcia i realizacji niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  w 2020 roku w trybie korespondencyjnym. Z decyzji tej nie wynika jednak możliwość żądania przez Pocztę Polską S.A. danych ze spisu wyborców, o którym mowa w art. 26 par. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy. Na dzień wydania przez Prezesa Rady Ministrów ww decyzji wybory w trybie korespondencyjnym nie zostały wprowadzone do porządku prawnego, a tylko akty o charakterze powszechnie obowiązującym mogą stanowić podstawę do działania organów publicznych.

Wobec powyższego Prezydent Miasta Kutna w obecnym stanie prawnym nie jest uprawniony do przekazania Poczcie Polskiej S.A. danych ze spisu wyborców m. Kutna, wskazanych we wniosku Poczty Polskiej.

Adres źródłowy: https://um.kutno.pl/index.php/aktualnosc/stanowisko-miasta-kutna-w-sprawie-przekazania-poczcie-polskiej-sa-danych-osobowych

Załączniki
  • [0] https://um.kutno.pl/sites/default/files/styles/news_node/public/obrazek/2020-12/logo_na_tle_5.jpg?itok=JzI48_W4